szerző:
Kálmán Attila
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A zuglói önkormányzat megváltoztatta korábbi döntését: Várnai Lászlót, a CivilZugló Egyesület képviselőjét mégsem fosztották meg tisztségétől. Viszont más formában szankcionálták a képviselőt hiányos vagyonnyilatkozatai miatt.

Március közepén a zuglói képviselőtestület 12-10 arányban méltatlannak nyilvánította Várnai Lászlót, a CivilZugló Egyesület képviselőjét a mandátumára. Várnai ellen a Fidesz kezdeményezett méltatlansági eljárást adótartozásai miatt, a testületi döntéssel tulajdonképpen visszavonták képviselői megbízatását.

A zuglói testületben 9 fideszes, 10 baloldali (ebből 2 PM-es), 1 jobbikos, 1 LMP-s, illetve a CivilZugló Egyesületet képviselő Várnai László (egykori LMP-s) ül. A szavazás az MSZP kérésére titkos volt, de a szavazatszámból egyértelműen látszik, hogy MSZP-s és fideszes szavazatok is kellettek a méltatlanság megállapításához.

A testület a mai nap folyamán felülírta korábbi döntését, és 1 igen, 1 nem, 18 tartózkodással leszavazták korábbi határozatukat, tehát Várnai folytathatja képviselői munkáját.

Várnai László
MTI / Soós Lajos

Az Index korábban arról írt, 43 ezer forint adótartozásról volt szó, és noha Várnai László még mindig nem szerepel az adóhivatal köztartozásmentes adatbázisában, állítása szerint március 11-én kérte oda a felvételét. Várnai később a Fővárosi Kormányhivatal időközben kiadott állásfoglalására hivatkozott, amelyben arról tájékoztattak, hogy már nincs köztartozása - ez esetben pedig nincs lehetőség arra, hogy méltatlansági eljárással a képviselői megbízatását megszüntessék.

Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere arról beszélt, hogy Várnainak korábbi köztartozásai is felmerültek, ami miatt a vagyonbevallását is újra meg kell vizsgálnia az önkormányzat szerveinek. A polgármester szerint erkölcsi alapon valóban felvethető Várnai lemondatása, de megvétózta a képviselőtestület határozatát, mert igazságtalannak tartja, hogy akár egyetlen forint adótartozás is jogalap lehet a képviselői mandátum elvételéhez, ezért kezdeményezni is fogja állítása szerint a törvény módosítását az Országgyűlésnél.

Karácsony Gergely
Túry Gergely

Az önkormányzat közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmaztak: a polgármester a látszatát is el kívánja kerülni annak, hogy a képviselők politikai vitáikat jogi eszközökkel rendezzék vagy így akarják megtorolni a politikai vitáikból származó sérelmeiket. A vétó nyomán a képviselő-testületnek tizenöt napon belül ismét tárgyalnia kellett Várnai László méltatlanságának ügyét, amit a mai testületi ülésen meg is tettek: 21-1 arányban döntöttek úgy a képviselők, hogy Várnai megtarthatja mandátumát, azonban tanácsnoki megbízatását megszüntették.

Karácsony Gergely úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy "rossz fényt vetne az önkormányzatra", ha egy demokratikusan megválasztott képviselő ilyenformán, egy kétes tartalmú törvény miatt elveszíthetné a mandátumát, viszont valamilyen szankciót szükségesnek láttak, mert Várnai vagyonnyilatkozatai évekre visszamenőleg nem tartalmazták köztartozásait.

Várnai László úgy vélte a környezetvédelmi tanácsnoki poszt elvétele "jól mutatja, hogy nincs itt másról szó, mint kísérletről az egyetlen független képviselő elhallgattatására." Szerinte a méltatlansági eljárás jogilag próbálták elgáncsolni, ezzel a lépéssel pedig anyagilag próbálják ellehetetleníteni. "A szituáció sajnos meghökkentően hasonló ahhoz, amikor 2011 februárjában nyilvánosságra hoztam Papcsák Ferenc (volt zuglói fideszes polgármester -- a szerk.) megbízási szerződéseit, retorzióként visszahívtak a bizottságokból. Most pont ugyanaz történt, a kerületben létrejött nagykoalíció épp ott folytatja, ahol a Papcsák abbahagyta, és pont ugyanolyan nemtelen eszközökkel él" -- kommentálta a képviselő a helyzetet, ami szerinte amiatt alakult ki, mert kerületi közbeszerzési ügyekkel kezdett foglalkozni.

Várnai nagy túlélő, 2013-ban akkor pártjával, az LMP-vel rúgra össze a port: végül elhagyta a pártot, ezért zuglói mandátuma visszaadását követelték. Az LMP prominensei úgy nyilatkoztak, Várnai félretájékoztatta őket egy garázdasági ügyben, ő viszont cáfolta, hogy bántalmazta volna volt élettársát, és azt is tagadta, hogy büntetőeljárás indult ellene. Mindenesetre független önkormányzati képviselő maradt, majd 2014-ben az Összefogás győzködése ellenére elindult a polgármesteri székért (8,1%-kal lett harmadik), végül kompenzációs listáról került a képviselő testületbe a CivilZugló színeiben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!