szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Emmi által emelt kifogás miatt meg kellett ismételni a Semmelwis Egyetem rektorjelölt-választását. A nyertes ismét a jelenlegi rektor, Szél Ágoston lett, vetélytársa, Merkely Béla az ülés elején visszavonta pályázatát, hogy ne ártson az egyetemnek.

Dr. Szél Ágoston jelenlegi rekort választotta ismét rektorjelöltnek a Semmelweis Egyetem (SE) szenátusa a megismételt eljárásban. A másik jelölt, Dr. Merkely Béla az egyetem érdekeire hivatkozva az ülés elején visszavonta a pályázatát - közölte az intézmény csütörtökön.

A korábbi szavazást, amely igen szoros, 19-17-es eredményt hozott Szél Ágoston javára, a közlemény szerint "eltérő jogértelmezésen alapuló jogtechnikai hiba" miatt kellett megismételni.

A szenátusi ülés szünetében Szél Ágoston elmondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) május 21-i levelében kifogással élt az egyetem szenátusának április 8-i ülésén hozott, rektorjelöltet választó határozatával szemben. Mint mondta, a minisztérium egyetlen vitatott pont tekintetében élt kifogással, amely eltérő jogértelmezésen alapuló jogtechnikai hibának minősül.

Mint arról a HVG legfrissebb száma beszámolt, az Emmihez jelzés érkezett, hogy a szenátus összetételével nincs minden rendben, ezért a szavazás nem biztos, hogy érvényes. A lap értesülése szerint a szenátus összetétele nem követte a Testnevelési Egyetem (TE) kiválása utáni, új állapotot, emellett a külföldi hallgatók nem megfelelő képviselete volt a hivatkozási alap a korábbi választási eredmény megóvásához. Az egyetemen elterjedt vélemények szerint Szél gyengekezű rektor volt az előző vezetőhöz, Tulassay Tivadarhoz képest, a betegellátásra nagy hangsúlyt helyező Merkely pedig a kormány embere, aki nem áll ellen a tervezett átalakításoknak.

Semmelweis Egyetem

Szél Ágoston csütörtökön elmondta: az egyetemen speciális helyzet alakult ki a TE leválása miatt, amely érintette a szenátus összetételére vonatkozó rendelkezéseket. Ennek értelmében az egyetem a szenátus létszámához mérte a törvényben meghatározott 5-5 százalékot és nem a mandátumokhoz – ismertette.

A rektor kitért arra: a törvény alapján a felsőoktatási intézmény a fenntartó kifogásának köteles eleget tenni, ezért kellett megismételni a szavazást. Ezt úgy lehetett megoldani, hogy a szenátus tagjai közül a reprezentatív szakszervezetek, illetve a Közalkalmazotti Tanács által megválasztott tagok közül 1-1 fő mandátumát ideiglenesen visszavonta a delegáló szervezet, így a Szenátus 34 fősre csökkent, ezzel a törvény által előírt 5 százalékos határon belül maradt a reprezentatív szakszervezetek és a Közalkalmazotti Tanács képviselete – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!