Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormány fociklubot vett Romániában, szóltak a hírek, aztán kiderült, tulajdonképpen egy ingatlanfejlesztés lett félremagyarázva. Az viszont ezután sem világos, a "külhoni magyarság közösségi öntudatának" megőrzésére valóban műfüves-villanyfényes focipályák építése-e a legmegfelelőbb eszköz. És miképp egyeztethető össze a nemzetpolitikai céllal, ha székelyföldi focisták végül a felcsúti Puskás Akadémiát gazdagítják?

Csapatot vett magának a kormány – a román médiából hamar nálunk landolt a hír, amely szerint Orbánék megvásárolnák az FK Csíkszereda – jelenleg a román harmadosztályban szereplő csapatát. A hírt aztán a kormány és a klub is tagadta a hvg.hu-nak.

A kolozsvaros.ro a Looktv.ro-tól vette át a hírt, amely a Pro TV-re hivatkozott – az a csapat edzőjét, Ilyés Róbertet idézte. Ilyés arról beszél, építettek nekik két villanyfényes, "szintetikus" (műfüves) pályát, és a négymillió eurós, leginkább infrastrukturális befektetésnek "elsősorban fedett lelátó és éjjeli világítás kiépítése” a célja. Ilyés a hvg.hu által hozzáférhető források szerint nem beszélt a klub megvásárlásáról, és arról sem, hogy a magyar kormány azt szeretné, ha az FK Csíkszereda 2019/2020-as első osztályú bajnoki kiírást megnyerné.

Nincs szó klubvásárlásról

Az FK Csíkszereda a nagy érdeklődésre tekintettel közleményt adott ki, melyben azt írta, hogy a kormány a Székelyföld Labdarúgó Akadémiát már 2012 óta támogatja – egyfelől a működését, másfelől az infrastrukturális fejlesztéseket. Utóbbi keretében két műfüves pálya létesült Székelyudvarhelyen és Csíkszeredán – erről beszélt Ilyés is – és ezeket, hangsúlyozottan az ifjúsági és serdülő csapatok használják.

Emellett a klub a magyar kormánnyal partnerségben végzi a Márton Áron Főgimnázium és az akadémia diákjainak otthont adó kollégium építését, 5,5 millió euró értékben. A klub úgy fogalmaz, "adott szóra épülő megállapodás alapján" a támogatás kétharmada magyar pénzből megy, egyharmada pedig csíkszeredai önkormányzati forrásból – Magyarország 2014-ben oda is adott egy részletet, idén még nem.

FK CsikSzereda mérkőzés 2013 júniusában
Facebook / FC M-Ciuc - FK CsikSzereda

„Rejtély”, hogyan keverhették össze a beruházást a klub megvásárlásával, írta Szondy Zoltán elnök a klub honlapján. "Ilyés Róbert, a 3. ligás csapatunk edzője korábban természetesen nem azt nyilatkozta az egyik román internetes portálnak, hogy a magyar kormány vett egy 3. ligás csapatot", melyet a helyi önkormányzat és pár magánember tart fenn, négymillió euróért pedig az egész román harmadosztályt fel lehetne vásárolni. Az elnök szerint az álhír terjesztése és gerjesztése rosszindulatú román weboldalak provokációja, és az sem igaz, hogy bármiféle cél lenne a fiatal csapat elé kitűzve 2019-re.

Identitásmegőrzés 880 millióért

Hasonlókat írt a hvg.hu-nak a Miniszterelnökség is. Egyfelől kiemeli a széleskörű összefogást, amely a Székelyföld Labdarúgó Akadémia létrejöttében tapasztalható volt (amihez képest nem is olyan olcsó a fejlesztés), másrészt leírja azt a kacifántos módot, ahogy az állam támogatja az akadémiát: a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Bethlen Gábor Alapon keresztül juttat pénzt az akadémiának. "Egy sportlétesítmény pedig nemcsak a profi sportot szolgálja, hanem egyben közösségi tér is."

A pályákat nemcsak a klub csapatai, hanem a helyi gimnáziumok is használják. "Meggyőződésünk, hogy a nemzeti alapon szerveződő sportegyesületek nagyban hozzájárulnak a külhoni magyarság közösségi és régiós öntudatának, nemzeti identitásának megerősítéséhez, ezért támogatásuk alapvető nemzetpolitikai érdek."

Próbáltuk megtudni, hogy a Miniszterelnökség alá besorolt Nemzetpolitikai Államtitkárságtól (NÁ), hogy mennyi pénzt áldozott a csíkszeredai focira, amely annyit biggyesztett hozzá a korábban megküldött válaszhoz, hogy 2012 óta a megkezdett fejlesztések folytatására, a székelyudvarhelyi műfüves pálya második ütemére és a csíkszeredai kollégium építési költségeire "mindösszesen 880 millió forintos támogatást nyújtott Magyarország Kormánya". Ez azt jelenti, hogy a Szondy által emlegetett 5,5 millió euró kétharmadából (ami 1,1 milliárd forint lenne) hiányzik még több mint 200 millió forint. (A Bethlen Gábor Alap eljuttatta hozzánk az állami támogatás megoszlását éves bontásban - lásd keretes anyag lent - ami alapján 1,23 milliárd forint támogatás jött ki összességében két év alatt.) 

Erdélyből jönnek a jövő magyar Messijei?

Elképzelhető, hogy még ennél is kevesebb,  amennyiben hozzászámoljuk, hogy a Bethlen Gábor Alap 2014-ben egyszer már átcsoportosított 100 millió forintot a Székelyföld Labdarúgó Akadémiának. A focisuli egyébként 2013-tól működik együtt az Orbán Viktor által alapított felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiával. Annak idején az Index ment utána az ügynek: az együttműködés célja egyfelől azt szolgálta, hogy a tehetségek ne a román nevelő városokba, hanem a magyar akadémiákra jöjjenek tanulni, amire a kettős állampolgárság is lehetőséget ad. Másfelől „távlati tervként, a hoki mintájára el szeretnénk elérni, hogy Székelyföldnek legyen legalább egy NB II.-es csapata a magyar labdarúgó-bajnokságban” mondta Toró Tamás, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sportstratégiáért felelős vezetője még 2011-ben a székelyhon.ro oldalnak.

Az FK Csíkszereda a Puskás Akadémia első határon túli partneregyesülete, Székelyföld Labdarúgó Akadémia néven fogja össze egész Székelyföld labdarúgó utánpótlás-nevelését, valamint összegyűjti a tehetségeket a különböző erdélyi alközpontokból. Az együttműködés értelmében a képzés mindenütt a Puskás Akadémia – szakmai útmutatása, szisztémája szerint bonyolódik. (A Double Pass magyarországi felmérésén a Puskás Akadémia egyébként nem szerepelt túl fényesen a labdarúgó-akadémiák között.) Rendszeresek a közös szakmai konferenciák, továbbképzések, szakmai látogatások, amellett, hogy a 2013-as tervek szerint minden évben futballmeccsre is sor kerül Csíkban és Magyarországon is a két szervezet csapatai között. A legtehetségesebb székely futballistákat a szeredai bentlakásos iskola gyűjti össze, s később a felcsúti akadémiára kerülhetnek.

Vagyis az állam nemzetpolitikai indokokkal támogatja a Székelyföld Labdarúgó Akadémiát, melynek eredménye egy magánklubot gazdagíthat, nemcsak átvitt értelemben, hiszen egy tehetséges, képzett játékost jó pénzért lehet értékesíteni külföldön. 2014-ben három székely ifi játékos volt Felcsúton, Szondy szerint pedig az a cél, hogy három év alatt egy székely játékos beépüljön a csapatba – de gyors eredményekre nem szabad számítani.

MI az a Bethlen Gábor Alap?
A Bethlen Gábor Alap kiemelt feladata a külhoni magyarság szülőföldjén történő egyéni és közösségi boldogulásának, anyagi, szellemi gyarapodásának elősegítése és kultúrájának megőrzése érdekében támogatások nyújtása. A BGA pénzeszközeinek kezelését ellátó Bethlen Gábor Alapkezelő tevékenységével hozzájárul a világ összmagyarsága nemzettudatának erősítéséhez, a magyar-magyar kapcsolatok ápolásához.
A Bethlen Gábor Alap támogatásai évenkénti bontásban

2013 - 200 M Ft (a csíkszeredai futball akadémia működtetési és fejlesztési célú támogatása)

2014 - 100 M Ft (a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia működési költségeinek támogatása), 50 M Ft - (Székelyudvarhelyi Műfüves labdarúgó pálya építésének résztámogatása),

880 M Ft - (Székelyudvarhelyi futballpálya építési költségeinek második üteme, csíkszeredai kollégium építési költségének támogatása)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!