szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A parlament nemzetbiztonsági bizottságán előkerült a kormányzati stratégia megalkotásával megbízott Századvég alkalmazottainak listája, akik államtitkokhoz férhettek hozzá 2013 óta. A probléma forrása, hogy cégnek 2010 óta vannak stratégiai megbízásai, de korábban nem férhettek hozzá elvileg államtitkokhoz.

A Magyar Liberális Párt kérte ki Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy kik férhetnek hozzá a Századvégnél titkosított adatokhoz, amelyet a kormányzati stratégia megalkotásához használhattak fel. A miniszteri tájékoztatás szerint azonban csak 2013 óta vannak ilyen jogosultságai a cégnek, a mai napig 21 biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező személy van a cégnél, köztük a vezetőséggel.

A probléma kétélű, ugyanis amennyiben 2013 előtt nem kaptak államtitokká minősített adatokat, akkor a 2010 óta szalagon készített tanulmányok és stratégiai anyagok megbízhatósága lényegesen csekély, ha tanúsítvány nélkül fértek hozzá adatokhoz, akkor államtitoksértés történt. A cég milliárdos megbízásokat kapott eddig az államtól, még az amerikai lobbitevékenységet is a Századvég koordinálhatja. Korábban írtuk, a Századvég készítette az évtizedekre meghatározó erejű transzatlanti kereskedelmi megállapodás kormányzati stratégiai anyagát is, ehhez is szükséges lehetett a titkos adatokhoz való hozzáférés.

G. Fodor Gábor is hozzáférhetett államtitkokhoz, már főszerkesztőként is dolgozik egy jobboldali portálnál.
Fazekas István

A nemzetbiztonsági bizottság üléséről távozó Széll Bernadett LMP-képviselő annyit árulhatott el az Indexnek a Századvéges listáról, hogy köztük vannak a Századvég egyes vezetői és tulajdonosai is, de az alkalmazottak nevét is titokban kell tartani. A Századvég adatai szerint a vezetőség tagja a 888 főszerkesztője, G. Fodor Gábor stratégiai igazgató, valamint Lánczi András elnök - aki a Heti Válasz szerkesztőbizottságának tagja -, valamint Szalay-Bobrovniczky Kristóf elnökhelyettes. Vezetői pozíciója van még Orbán Balázs kutatási igazgatónak, Lánczi Tamás vezető elemző az Orbán-kormány államtitkára is volt. Barthel-Rúzsa Zsolt a magyar kormány amerikai lobbitevékenységének koordinálásban vesz részt, ő a Századvég ügyvezető igazgatója. A 444 talált rá korábban, hogy Kern Tamás helyettes államtitkár - aki szintén a Századvéghez kötődik -, Barthel-Rúzsa Zsolttól fogadott utasításokat, míg az amerikai lobbitevékenyésben Pern utasította Barthelt-Rúzsát.

A bizottsági ülésről távozók eltérően nyilatkoztak az ügyről, a fideszes Németh Szilárd szerint semmilyen adat nem került elő, ami szerint a Századvég hozzáférhetett volna államtitkokhoz. A jobbikos Mirkóczki Ádám szerint a belügynél nem, de minden más minisztériumnál keresni lehet, hogy adtak-e át titkosított adatokat 2013 előtt. Széll Bernadett arra emlékeztetett, hogy a bizottság csak 2013 utáni állapotokat tudta vizsgálni. Az ügyet elindító Fodor Gábor aláírásgyűjtésbe kezd a parlamentben, hogy ne csak az adatokat titkosító szerv tehessen feljelentést, hanem bárki, aki minősített adattal való visszaélést fedez fel - ezt az MSZP, az LMP és a Jobbik is támogatja. A Századvég szerint ők mindent a törvényes keretek között kezeltek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!