szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Colleen Bell, az USA budapesti nagykövete a kerítést nem bírálta, de a terroristázó kormánynak azért odaszúrt az M1-nek adott interjújában. Ezen kívül védelmi kiadások, fegyveres bűncselekmények és Soros György is szóba került.

A pápai légibázison, egy NATO-gyakorlat alatt adott exkluzív interjút Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete az M1-nek. Ennek ürügyén először arról beszélt Bell, hogy profinak tartja a magyar fegyveres erőket és örül, hogy egyre többet költ a magyar kormány védelmi kiadásokra GDP-arányosan. Sőt, teljesen komoly arccal azt mondta a kamerába, hogy a magyarok büszkék lehetnek haderejükre.

A kötelező udvariaskodás után rögtön arról kérdezték a nagykövetet, hogy mit szól a déli határokra felhúzott kerítéshez, amire Bell kerülő úton annyit válaszolt: „Magyarországnak szuverén nemzetként jogában áll határainak megvédése." Majd arról értekezett, hogy tudja milyen nehéz megvédeni a schengeni határokat és nem egyszerű a dublini megállapodásnak megfelelően ellenőrizni minden érkező személyazonosságát.

Stiller Ákos

A kerítéssel tehát megengedő volt, de mégis azzal fejezte be gondolatmenetét, hogy „a menekülteket méltóságuknak megfelelően, humánusan, biztonságukat garantálva" kell fogadni, ugyanis:

A menekültek erőszakos szélsőségesek elől menekültek és nem terroristák

– tisztázta a nagykövet a magyar kormánnyal szembemenő álláspontját.

Az M1 riportere megjegyezte,  hogy az Egyesült Államok kettős mércét alkalmaz: humánus beengedésről beszélnek, közben nem ritka, hogy a mexikói határra húzott falnál lőnek is a bevándorlókra. Erre Colleen Bell nem mondott semmi érdemit, csupán annyit, hogy az USA a legbefogadóbb ország, csak tavaly 70 különböző országból fogadtak be bevándorlókat.

A riporter ezek után „magyar állampolgárként" nem bírta magában tartani kérdését: „Mit gondol arról a magyar származású milliárdosról, aki támogatja a migrációt?" Colleen Bell azonban nem mondta el mit gondol Soros Györgyről, mivel „nem ismer olyan körülményt, hogy kapcsolódna a bevándorláshoz."

A rövid interjú újabb udvariaskodással végződött: a nagykövet elmondta, hogy az USA és Magyarország között nagyon jó a védelmi együttműködés, valamint – krediteket szerezve a lőfegyver szabályozással kampányoló Hillary Clintonnak – megdícsérte a kormányt, hogy milyen biztonságos környezetet teremt az állampolgároknak, hiszen nagyon kevés a fegyveres bűncselekmény. Ezektől függetlenül persze akadhatnak aggályok a két ország között más területeken, de a diplomáciai párbeszéd szerinte remekül, „kétirányú utcaként" működik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!