szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ízekre szedték az uniós támogatásból készült tizedikes tankönyvet a történelemtanárok szombaton – írja a nol.hu. Hemzseg a bakiktól, a térképek és az ábrák jelentős része hibás, elrajzolt, olyan témák hiányoznak belőle, amelyeket az érettségin számon kérhetnek.

Tudta, hogy a Duna–Tisza közén szénmezők húzódnak? – teszi fel a kérdést a Nol, és meg is adja a választ: nem is tudhatta, mert erre egy új állami tankönyv hívja fel a figyelmet.
Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetben (OFI) a tizedikesek számára készült történelemkönyv térképe szerint a reformkorban Baja környékén, a folyó bal partján barnaszénre bukkantak. Ezzel szemben a megjelölt területen soha nem találtak szenet, legfeljebb 80 kilométerrel nyugatra, a Mecsekben. És nem barnaszenet, hanem lignitet és feketeszenet. Az OFI térképészei továbbra is hanyag illusztrációkkal látják el a készülő tankönyveket.
Az új könyveket átvizsgáló Történelemtanárok Egylete (TTE) csakúgy, mint korábban a kilencedikesben, most a tizedikesben is rengeteg hibát talált: az 57 térképből mindössze 13 problémamentes. Összefolyik a koraújkorban a Duna és a Majna – holott a két folyó közti csatorna 400 évvel később épült meg. A Magyarország nemzetiségeit és viseletüket bemutató képen németeknek titulálják a magyarokat, a németeket pedig horvátoknak. A 32 ábra hatodában tartalmi hibát találtak, 10 esetében a cím pontatlan, a magyar uralkodókat felsoroló táblázatból kifelejtették az 1526-ban megkoronázott Szapolyai Jánost.
Az egyesület szakemberei úgy vélik – írja a portál –, hogy egy új, kísérleti tankönyv szerzőinek arra is figyelniük kellett volna, hogy ne kerüljenek be a tananyagba olyan állítások, amiket a történelemtudomány már meghaladott. Az olvasható például, hogy a református egyház alapítója, Kálvin János végeztette ki Genfben Szervét Mihályt, holott nem is volt tagja az ítéletet meghozó tanácsnak. Sőt, előre szólt Szervétnek, ne utazzon a városba. A tankönyv az egylet szerint elfogult a Habsburgokkal, a XIX. századi eszméket taglaló leckében alig érinti a korszak legjelentősebb eszmerendszerét, a liberalizmust. De a nacionalizmust és a konzervativizmust is összemossák, holott, a konzervatívok a XIX. században nem voltak nacionalisták.
A tankönyvnek – állapítja meg a portál – nincsenek szerzői, csak „tananyagfejlesztője" (Borhegyi Péter) és szerkesztői, mert az OFI új módszert alkalmaz: a szerzők csak leadják a szövegeiket, majd ezt összegyúrják, esetenként átdolgozzák. Így viszont nem tudni, ki a felelős a hibákért.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!