szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rovarlepte savanyítóüzem és a betonkeverős gyroshússal operáló telephely után 1700 közétkeztető főzőkonyhát vizsgált be a Nébih. A hivatal szerint naponta másfél-kétmillió gyerek, idős ember étkezik ilyen konyhán, de egyre több panasz érkezik a felszolgált ételre. Sok helyen volt probléma a konyha tisztaságával.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 1700 közétkeztető főzőkonyhát vizsgált meg tavaly október óta. Ezeknek 6 százaléka, vagyis 103 konyha bukott meg a vizsgálaton, miközben 124 létesítmény "jeles" minősítést kapott a hivataltól.

A meglepetésszerű "szemlék" üzemelés közben, élelmiszer-biztonsági és -minőségi szempontok vizsgálatával zajlottak. 

A leggyakoribb hiba az volt, hogy a dolgozók nem ismerték a munkakörükhöz tartozó élelmiszer-biztonsági szabályokat, az eszközök és edények mosogatása nem volt megfelelő, valamint az étlapon nem tüntették fel az ételek összetételét. A helyiségek, berendezések és eszközök tisztaságával is sok helyen volt probléma.

A vizsgálathoz egy 147 kérdésből álló értékelőlapot használtak, ez amúgy elérhető a Nébih honlapján. A monitorozott konyhák között volt 100 fő alatti, illetve 5000 főt meghaladó kapacitású is.

A gyengébb eredményekért büntetés nem jár, ezeken a helyeken a Nébih a hibák javításához és a fejlesztéshez szakmai segítséget nyújt - olvasható a közleményben.

A hatóság tájékoztatása szerint Magyarországon 3000-3500 főzőkonyhán és 6500 tálalókonyhán naponta másfél-kétmillió, többségében gyermek, beteg vagy idős ember étkezik. A felszolgált ételekkel szemben az utóbbi időben egyre több a minőségi kifogás.

A Nébih álláspontja szerint minőségromlás oka a szolgáltatók közötti árverseny és a gyenge megrendelői fizetőképesség, de sokszor az ismerethiányra és a figyelmetlenségre vezethető vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!