szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz frakcióvezetője is beállt azon fideszes vezetők sorába, akik szerint a kormánynak semmi dolga a budapesti olimpiai pályázattal. Látszik már a kormányzati kommunikációs stratégiai is: a baloldalra kell tolni a Momentumot.

A kormánypárti Magyar Időkben jelent meg interjú Kósa Lajossal, a Fidesz frakcióvezetőjével szombaton. Ebben Kósa megismételte a már korábban hangoztatott kormányzati érvelést, miszerint az olimpia Budapest ügye, hiszen az olimpiát városok rendezik.

Orbán Viktor a kormánypártok visegrádi évadnyitó frakcióülésén is arról beszélt, hogy nem a Fidesznek, vagy a kormánynak, hanem Budapestnek kell reagálnia a Momentum Mozgalom olimpiaellenes aláírásgyűjtésére, hiszen nem a párt vagy a kormány, hanem Budapest pályázott a 2024-es rendezésre.

A Magyar Olimpiai Bizottság alapításának 120. évfordulóján elhangzott beszédében ugyan még másképpen nyilatkozott Orbán, de erre már ki emlékszik (az Index igen):

"Nyugodt szívvel nevezhetjük össznemzeti ügynek. A magyar kormány ezért mindenben támogatja a Magyar Olimpiai Bizottságot, amely a nemzeti ügy élére állt."

Mint ismert, a Momentum 266 ezer aláírást adott le pénteken a Fővárosi Választási Irodának, vagyis jó eséllyel meglesz a népszavazás kiírásához minimum szükséges 138 ezer érvényes szignó.

Fazekas István

Kósa az aláírásokat gyűjtő Momentum Mozgalomról azt mondta, a mozgalom feltűnése nem a kormánypártoknak, hanem az amúgy is széttöredezett baloldalnak jelent kihívást. Szerinte a Momentum ellenzéki párt, de nem rendszerellenes. Azzal érvelt a frakcióvezető, hogy elfogadják a szólás-, a gyülekezési, a sajtószabadság alapvető intézményeit.

A korai Fidesszel vont párhuzamra azt mondta Kósa, hogy

"a Momentumnak és a többi ellenzéki pártnak nem kell szembenéznie azzal, amivel nekünk kellett a rendszerváltás előtt, hogy egy-egy rendezvényünket szétveri a hatóság, és bevisznek minket a rendőrségre. Emellett ők is minden médiumban megjelennek, elmondják a véleményüket, tüntethetnek, demonstrálhatnak."

Az új generáció liberális szabadcsapatai

Gulyás Gergely, a Fidesz-alelnök egy pénteki interjúban is azt mondta, amit most Kósa, vagyis hogy a Momentum a balliberális oldal ellen való. Ráadásul éppen Budapesten teszik ezt, szinte az utolsó helyen, ahol a baloldal "elég erős ahhoz, hogy komoly kárt lehessen tenni benne". Sőt, ha ez így megy tovább, akkor az, "hogy a fiúk is megjelentek az apákkal szemben", a kormánypártnak még többletmandátumokat is hozhat a fővárosban. "Csak az olimpiarendezés ügyét tehetik tönkre"

Stiller Ákos

Az olimpia megrendezésének költségeiről szólva ostobaságnak nevezte a tízezermilliárdos adatokat. Szerinte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sem engedi elszállni a költségeket, az új elnök elképzelései szerint sokkal takarékosabb, kifejezetten olcsó olimpiák következnek majd a korábbiaknál. Ezért nincs értelme összevetni a számokat a pekingi vagy épp a Szocsiban megrendezett olimpia költségeivel - tette hozzá.

Botka pávatánca

A Fidesz frakcióvezetője szerint Botka László szocialista politikus valójában nem is akar miniszterelnök-jelölt lenni. A szegedi polgármester eljárja a kötelező pávatáncot, ám a végén széttárja majd a karjait és azt mondja, hogy ő mindent megpróbált, de sajnos nem ment, magyarázta Kósa.

MTI - Ujvári Sándor

Úgy látja, Botka László miniszterelnök-jelölti bejelentkezésével megőrzi a tekintélyét a baloldalon, és 2019-ben újra nyugodtan nekifuthat a szegedi polgármester-választásnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!