szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Könnyen öngólt lőhet az Európai Parlament. Egy új szabály alapján ugyanis a határsértő felszólalásokat törölni fogják még az archívumból is. A döntés kritikusai szerint ez csak újabb fegyvert ad az európai szélsőjobb kezébe, amely már eddig is a politikailag korrekt pártok összeesküvését láttatják az unióban.

A jobbikos Morvai Krisztina felszólalt már az Európai Parlament plenáris ülésén és szakbizottságaiban az európai őslakosok érdekében, akiket szerinte a migránsok tömege az uszodában zaklat és fogdos; értekezett a multinacionális cégekről, amelyek összeesküdtek és tudatosan mérgezik az európai fiatalok által fogyasztott élelmiszereket; az EP-ről pedig amúgy is azt tartja, hogy az csupán különböző pénzügyi és gazdasági érdekcsoportok fedőszervezete.

Honnan tudjuk mindezt? Morvai Krisztina maga teszi közzé felszólalásait a honlapján. A jövőben nem lenne lehetősége megosztani elmondott beszédeit, ha az Európai Parlament elnöke úgy ítélné meg, hogy egyik felszólalása esetleg rágalmazást, rasszista vagy idegengyűlölő kijelentést, illetve gesztust tartalmaz. Az ülés vezetője ugyanis egy decemberi szabályváltoztatás óta nem csak a szót vonhatja meg egyes képviselőktől, de a kifogásolt megszólalásokat törölni is fogják az EP videós archívumából.

A szabályváltoztatás idáig rejtve maradt, miután a „Parlamenti transzparenciáért” című dokumentum 93. oldaláig a jelek szerint eddig nem jutott el senki. A La Vanguardia újság viszont átrágta magát a 158 oldalon, és kiszúrta, hogy a jövőben az archívumból is törlik a határsértő kijelentéseket.

Schulz az ülésteremből is kidobatott egy görög képviselőt
AFP / Patrick Hertzog

Az archívum utólagos meghamisítása aggodalomra ad okot – mondta a Spiegel Online kérdésére Peter Thiele, uniós jogban jártas egyetemi tanár. Különösen igaz ez szerinte most, amikor populisták amúgy is a demokratikus intézmények legitimitását próbálják megkérdőjelezni.

A terveket kritizálta a brüsszeli székhelyű nemzetközi sajtószervezet, az IPA, de megszólaltak EP-képviselők is. Helmut Scholz baloldali politikus arra figyelmeztetett , hogy az Európai Parlament az unió egyetlen közvetlenül választott intézménye. A képviselők jogát nem szabad elvitatni véleményük ismertetésére, ezt a jogot nem lehet korlátozni – mondta Scholz az AP hírügynökségnek.

Ahogy a Spiegel Online emlékeztet, az eddigi legnagyobb botrányt egy görög EP-képviselő okozta, aki a törököket „buta és koszos barbároknak” nevezte, akiket ököllel kell móresre tanítani. A neonáci politikusba Martin Schulz akkori EP-elnök fojtotta bele a szót, és követelte, hogy a képviselő hagyja el a termet. Elefteriosz Szünadinosz felszólalása azóta is megtalálható a videótárban a tolmács fordításával együtt. Az írott archívumban azonban a spórolás érdekéből csak görög nyelven marad fenn.

Monstantól Antonio Tajani, az EP elnöke döntheti el, kinek a felszólalását törlik az archívumokból.

A hvg.hu az Európai Parlamenttel együttműködve számol be ebben a fél évben az uniós intézmények tevékenységéről, a közösséget érintő döntésekről, és ezek hatásairól. Az EP a tartalomért nem vállal felelősséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!