szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sikerült érdemben cáfolni Dietmar Clodo korrupcióval kapcsolatos állításait, Pintér Sándor sértőnek nevezte a feltételezéseket, a Miniszterelnöki Kabinetiroda pedig képtelenségnek minősítette a kérdésfeltevést.

A Magyarországon tíz év börtönre ítélt, majd végül Németországnak kiadott és ott szabadon engedett bombagyáros, Dietmar Clodo az osztrák ORF közszolgálati televíziónak tavaly ősszel azt mondta, hogy 1993 és 1996 között több alkalommal tízezer márkát adott Pintér Sándornak, hogy a magyar hatóságok szemet hunyjanak az orosz-ukrán maffiavezér, Szemjon Mogiljevics ("Szeva bácsi") illegális tevékenységeivel kapcsolatban.

Clodo 2013-ban a HVG-nek adott interjújában is arról beszélt, hogy háromszor is tárgyalt Pintér Sándorral. Az LMP vezetői, Szél Bernadett, és Hadházy Ákos ezért írásban kérdezték a belügyminisztert, hogy mi igaz a bombagyáros állításaiból, Pintér találkozott-e valaha is Szeva bácsival, ő maga kapott-e valaha is pénzt Clodótól vagy Mogiljevicstől, illetve hogy lehet-e valakinek olyan felvétele, amelyen Orbán Viktor pénzt vesz át.

Pintér egyrészt kikötötte, hogy Dietmar Clodót az ő belügyminisztersége idején vették őrizetbe 1998-ban, illetve hogy 1998 és 2002 között a bizottsági meghallgatásokon már elmondta a maga változatát a történetről, majd hozzátette:

az a kérdés, hogy vettem-e át pénzt Magiljevicstől vagy bármely, Magiljevics képviseletében eljáró személytől, önmagában is sértő.

Clodo viszont már a HVG-nek adott interjújában is elmesélt egy történetet, amely szerint Szemjon Mogiljevics kérésére 1994-ben egy magyar politikust hívott a házába, ahol egy pénzzel teli táskát kellett átadnia neki, az egészet pedig filmre venni. A bombagyáros ugyanezt a történetet elmesélte Jürgen Roth német írónak is, aki Piszkos demokrácia című könyvében is leírja a történetet azzal, hogy a pénzzel teli táskát "egy fiatal fickó" kapta, aki egy idősebb úr társaságában ment el hozzá.

Bár Clodo mindkét esetben meg is nevezte az illető fiatal magyar politikust, az jogi okokból sem a HVG-interjúban, sem a könyvben végül nem jelent meg, Szabó Tímea viszont az ezzel kapcsolatos írásbeli kérdését egyenesen Orbán Viktornak szegezte, amelyben azt kérdezte, hogy

  • Orbán vett-e át pénzt Dietmar Clodótól 1994-ben,
  • van-e tudomása arról, hogy a párttársai ilyet tettek,
  • illetve hogy Orbán találkozott-e egyáltalán valaha Dietmar Clodóval.

Orbán helyett a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, Dömötör Csaba válaszolt Szabó kérdésére, aki viszont kitérő választ adott. Mint írta:

Tájékoztatom, hogy "fiatal fickók" ügyében a Miniszterelnöki Kabinetiroda nem illetékes.

Dömötör is hozzátette, hogy az első Orbán-kormány idején indult Clodo ellen eljárás, illetve azt is, hogy Jürgen Roth "a szélsőbaloldali körök egyik ismert németországi szerzője", aki már másokat is minden alap nélkül megvádolt.

Éppen ezért engedje meg, hogy kérdését képtelenségnek minősítsem és egyben visszautasítsam.

- írta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!