szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem válhat normává az újságírók megfélemlítése, bántalmazása, megalázása és kitiltása - ne hagyjuk magukra a média munkatársait! - ezt kéri közös közleményében a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Főszerkesztők Fóruma, a Magyar Lapkiadók Egyesülete és a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete.

"Ami Halász Júliával történt korábban nem volt elképzelhető, mára ez a hozzáállás mégis egy sorozat része lett. A sajtó munkatársai elleni erőszak nem csak az egyéni újságírónak fáj, hanem minden polgárnak" - áll abban a közleményben, amelyet a legnagyobb újságírói szakmai szervezetek adtak ki szombaton a 444.hu újságíróját ért inzultusra reagálva. A hírportál pénteken írta meg, hogy a lapjuk nevében tudósító Halász Júliát egy fideszes nyilvános lakossági fórumról kilökdöste az egyik szervező, telefonját erőszakkal elvette, törölte az azon szereplő felvételeket, majd a rendőrök érkezése előtt meglépett. Mindeközben nem volt senki, aki segített volna a bajba jutott nőnek, sőt a szervezők közül mások még kamerázni kezdték azt, ahogyan erőszakkal eltávolítják a nőt.

A hazai sajtószakmai szervezetek közleményükben azt írják, hogy  felháborítónak és jogsértőnek tartják azt az atrocitást, amelynek ismét újságíró volt az áldozata egy sajtónyilvános rendezvényen. "Az ilyen eseményeken különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak azok a kollégáink, akik kamerával vagy fényképezőgéppel dolgoznak, hiszen rajtuk már a felületes szemlélő is látja, hogy újságírók, így ők válnak a leggyakrabban célponttá" - írják.

Megemlítik, hogy az elmúlt időszakban egyre több példát látunk arra, hogy a sajtó képviselőit munkájukban akadályozzák: nyilvános eseményekről zárják ki őket, kérdéseiket állami intézmények bojkottálják, ami elfogadhatatlan. 

Az erőszak ugyanakkor az egyénen és az újságírószakmán keresztül a széles körű, hiteles tájékoztatás és tájékozódás lehetőségét veszélyezteti, a társadalom működését támadja.

Az Alaptörvény és a médiatörvény különleges védelemben részesíti a munkáját végző újságírót, a közhatalom képviselőit pedig együttműködésre kötelezi a sajtó képviselőivel - áll a közleményben, emlékeztetnek arra is, hogy az újságírónak egy nyilvános eseményen joga van jelen lenni, kép- és hangfelvételt készíteni. Ebben őt jogszerűen nem lehet megakadályozni, mindaddig, amíg ő maga jogszerűen végzi munkáját. A hatályos polgári törvénykönyv szerint nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez, ahogy azt is szabadon megválaszthatja az újságíró, hogy a közlésnek milyen formáját, a tudósításnak milyen technikáját preferálja.

Az újságíró szervezetek arra kérik a közönséget, hogy ők is vállaljanak szolidaritást a jogsérelmet szenvedett újságírókkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!