szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lecibálta egy lépcsőn, elvette a telefonját, fenyegette Halász Júliát az újbudai önkormányzat kabinetvezető-helyettese egy nyílt fideszes rendezvényen. Az újságíró feljelentést tett.

Halász Júlia csütörtökön a Fidesz konzultációs országjárásának budapesti állomására ment el, hogy videóriportot készítsen – írta a lap. Az eseményt Simicskó István honvédelmi és Varga Mihály gazdasági miniszter tartotta a XI. kerületi Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban.

Az újságíró elmondása szerint éppen vágóképeket készített, amikor három férfi – akik nem árulták el a nevüket – felszólította, hogy távozzon. Azt is mondták, hogy regisztráció nélkül nem forgathat. Ezután bemutatták a szervezőnek, Szabó Lászlónak, az újbudai Fidesz tagjának, az önkormányzat kabinetvezető-helyettesének. Szabó is azt közölte vele, hogy meghallgathatja a fórumot, de nem forgathat. "Ezért visszamentem a terembe, és a második sorban leültem, felvételt a kamerámmal nem készítettem. Mivel a közönségből többen is fotóztak a mobiljukkal, ezért én is készítettem 3-4 fotót a telefonommal."

Amikor Varga Mihály beszéde után az újságírónak ki kellett mennie a teremből telefonálni, bennhagyta a kameraállványát. Szabó László követte őt a folyosóra, becsukta mögötte az ajtót, és "fenyegetően" megállt mögötte.

"Amikor befejeztem a hívást, közölte, hogy nem mehetek vissza a fórumra. Elmondtam neki, hogy bent van az egyik eszközöm, de ekkor rám támadt, kicsavarta a telefont a kezemből, és agresszívan felszólított, hogy hagyjam el az épületet. Azzal gyanusított, hogy videofelvételeket készítettem a kamerámmal, ami nem volt igaz, ezért azonnal kértem, hogy rendőrség előtt tisztázzuk a helyzetet. Miután nem adta vissza a telefonomat, és elkezdett lökdösni, hangosan segítségért kiáltottam."

A 444.hu beszámolója szerint senki sem segített Halásznak, sőt, a folyosón állók közül is többen rátámadtak, Szabó László pedig a karjánál fogva lerángatta az emeletről, és az épület előtt folytatta a fenyegetőzést. Többen is körülállták, megpróbálták megfélemlíteni, és azt mondták, csak akkor kaphatja vissza a telefonját, ha előbb megmutatom nekik a kamerámat. Folyamatosan fenyegetőztek és megpróbáltak megfélemlíteni.

Időközben Halász kihívta a rendőröket, s amikor ezt elmondta Szabó Lászlónak, az kitörölte a telefonjából a képeket, és visszament a rendezvényre. Az újságíró később a nemzetgazdasági miniszter munkatársaitól kapta vissza a kameraállványát, és felajánlották neki, hogy kárpótlásul készítsen egy interjút Varga Mihállyal.

A kiérkező rendőrök az épület főbejáratánál kérdezték ki Halász Júliát, majd az épületben a szervezőket. "Azt állították, hogy nem tudták azonosítani a támadómat, és mivel a szervezők nem látnak szívesen, ezért nem jönnek velem vissza az épületbe, hogy esetleg együtt keressük meg."

Halász a történtek után feljelentést tett.

A lap többször is próbálta elérni Szabó Lászlót, végül az újbudai Fidesz-irodától azt a választ kapták, hogy nem áll a rendelkezésükre.

Korábban a 444.hu és a Hír TV stábját a felcsúti önkormányzat nyílt testületi ülésén Mészáros Lőrinc polgármester azzal fenyegette meg, hogy kihívja rájuk a rendőröket, ha rögzítik az eseményt.

Pedig amit a stábok vagy Halász Júlia tett, nem ütközik törvénybe. A 2013-as új Polgári törvénykönyv szerint „nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!