szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZP egykori elnökhelyettese bíróságon támadta meg azt a határozatot, amelyben az adóhatóság megbecsülte, mennyi adót kellene fizetnie Simon Gábornak a külföldi számláin talált összegek után. Ügyvédje szerint a februárban folytatódó büntetőpert alapvetően befolyásolja majd, ha a munkaügyi bíróság nekik ad igazat az adóhatósági határozattal kapcsolatban.

Döntő hatása lehet a Simon Gábor ellen költségvetési csalás és okirat-hamisítás miatt indított büntetőeljárásra annak a közigazgatási pernek, amelyet a szocialisták volt elnökhelyettese indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyik szervezete ellen – véli a politikus ügyvédje.

Nagy István a Magyar Időknek azt mondta: a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság február 2-án akár érvénytelennek is nyilváníthatja azt a hatósági iratot, amelyben a Közép-magyarországi Regionális Adó-főigazgatóság megbecsülte a Simonhoz kötött számlákon talált összegek után fizetendő adó mértékét, és ezzel kulcsfontosságú szerepet tölt be a volt MSZP-s ellen emelt költségvetési csalás vádjának alátámasztásában.

Simon Gábor ellen 2014-ben indítottak nyomozást, amely 2016-ban vádemeléssel zárult. Az ügyészség szerint a volt politikus 2008 és 2012 között vagyonnyilatkozataiban, illetve adóbevallásaiban jövedelemként csak az országgyűlési képviselői, illetve államtitkári tisztségéért kapott bevételeket tüntette fel, miközben Svájcban, majd Ausztriában nyitott bankszámláin ismeretlen forrásból több százmillió forintnak megfelelő devizát helyezett el, amelyek után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást. Az így okozott vagyoni hátrány 128 millió forint, ám ezt Simon Gábor az ellene indult eljárás kezdetén megtérítette.

Azt, hogy Simon Gábor mekkora kárt okozhatott a költségvetésnek, a nyomozás idején becsléssel állapították meg a Közép-magyarországi Regionális Adó-főigazgatóságon. Az erről szóló határozatot Simonék megtámadták, majd az újabb, a regionális adó-főigazgató által személyesen meghozott határozattal szemben bírósághoz fordultak, mivel szerintük a főigazgató nem volt jogosult a döntés meghozatalára. Ezt később a Kúria egy állásfoglalásában megerősítette – tette hozzá Nagy István.

Simon Gábor ügyvédje szerint az ügyben nem lehet más döntés, mint a NAV-adófőigazgató határozatának hatályon kívül helyezése. Ez pedig várakozása szerint nagyban befolyásolja a február 21-én folytatódó büntetőpert is, hiszen a költségvetési csalás vádja nagyban az adóhiány megbecslésére épült.

Nagy István azt is elmondta, hogy a büntetőpertől függetlenül zajló eljárásban Simon Gábor bizonyítékokat tudott bemutatni a jövedelméről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!