Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Kimondta az Alkotmánybíróság, nem sérti a sajtószabadságot, ha ellenzéki pártok képviselőit is be kell hívni a köztévé műsorába, különös tekintettel arra, ha róluk esik szó.
Jogosan marasztalta el a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) és a Kúria a közszolgálati televíziót, amiért csak kormánypárti megszólalókat hívott be a reggeli műsorába – mondta ki az Alkotmánybíróság Salamon László vezette öt tagú tanácsa, és elutasította a Duna Médiaszolgáltató alkotmányjogi panaszát.
A köztévé két héten keresztül úgy nem hívta meg ellenzéki pártok képviselőit a reggeli műsorba, hogy róluk esett szó, őket szidalmazták, kritizálták. A köztévé panasszal élt, szerintük elég, ha az ellenzéki álláspont jelenik meg a műsorban, nem pedig maga az ellenzék – ez ugyanis „aránytalan terhet ró a médiaszolgáltatóra, így szerkesztői szabadságát, végső soron pedig sajtószabadságát sérti”. A köztévé azt is kiemelte, hogy nem helyes egyetlen műsor egyetlen kéthetes időszakát vizsgálni, hiszen az MTI, a különböző rádióadók és online felületek teret adnak más nézeteknek is.
Ezzel nem értett egyet az Alkotmánybíróság. Emlékeztetett arra, hogy több korábbi határozatában „a kiegyensúlyozott, elfogulatlan, tárgyilagos tájékoztatás követelményét elfogadta a médiaszolgáltatók szerkesztői szabadságának korlátjaként. … Minden jelöltnek alapvetően azonos lehetőségek kell, hogy a rendelkezésére álljanak a választási kampányban, vagyis a szavazatokért való verseny nyitott kell, hogy legyen.”
Tehát: „alkotmányjogi szempontból nem kifogásolható, ha választás idején az alapvetően közpénzből működtetett állami médiaszolgáltatón az NVB és a Kúria … számon kéri”, hogy megsértette a jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlősége. Az indoklás hozzáteszi: a panaszos „maga sem állította, hogy más pártok képviselői is megjelentek vagy meghívást kaptak volna a vizsgált időszakban”.
Ebből az következne, hogy a még hátralévő három reggelen kötelező meghívni a Jobbik – és értelemszerűen más ellenzéki pártok – képviselőit a Ma reggelbe, feltéve, hogy a televízió hajlandó tiszteletben tartani az Alkotmánybíróság döntését.
A határozattal Dienes-Oehm Egon alkotmánybíró nem értett egyet: ő négy kollégájával ellentétben nem tartotta indokoltnak az elmarasztalást, mert szerint a köztévé a Jobbik álláspontját „egyéb közéleti szolgáltatásaiban számos alkalommal ismertette”.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.