Egy-két tucat magyar katona vesz részt az 50 ezres létszámú hadgyakorlaton – értesült a Népszava. Nekik legalább válaszolt a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya, miközben a hvg.hu-t többször megismételt kérdéseink és telefonhívásunk ellenére sem tájékoztatták hetek óta a Trident Juncture hadgyakorlaton való hazai részvétel kapcsán (a manőver hátteréről és pontos adatairól itt írtunk korábban). Az persze továbbra is érthetetlen, hogy ha magyar katonák kimennek valahova, vagyis utazásukról és szállásukról kell gondoskodni, akkor miért hozzávetőleges az adat. Vagy tizenkettő, vagy kétszer annyi. Miközben a honvédség név szerint fel tudná őket sorolni.
Az is beszédes, milyen állományt küldünk: a Logisztikai Központ, valamint a Civil Katonai Együttműködés és Lélektani Műveleti Központ munkatársait.
A magyar honvédség magyarán nem gyakorolja Norvégiában egymás megvédését, holott ez jelentené az ország biztonsági garanciáját. Logisztikai és lélektani támogatást nyújtunk csupán.
Bő egy hónapja még a tárca nyilatkozta le a Magyar Időknek, hogy a katonáink több nemzetközi hadgyakorlaton is készülnek egy esetleges orosz fenyegetés elhárítására, és a felsorolásban benne volt a Norvégiában most zajló gyakorlat is. Ezzel egyébként a magyar fél olyat adott a NATO szájába, amit a szövetség nem mondott. Brüsszelben hangsúlyozzák, hogy nem egy konkrét ország támadásának kivédését gyakorolják, hanem a szerződés 5-ös cikkelyében leírt helyzetet, amelyben a többi tagállam egy megtámadott társa segítségére siet.
Orbán Viktor világképébe egy ideje nem fér bele az orosz fenyegetés, Szijjártó Péter is szívesebben értekezik a magyar–ukrán konfliktusról a NATO kapcsán. Így nem csoda, hogy a harminc éve nem látott méretű hadgyakorlatról a Magyar Idők úgy számol be, hogy kifelejti, érintettek-e benne a magyarok. A jelek szerint a lap és a honvédség egyaránt elsunnyogja a dolgot.