szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fideszes politikus Népszavának adott interjújában a bukott macedón kormányfő, Nikola Gruevszki ügye is szóba került.

Több témát, köztük a rabszolgatörvényként elhíresült javaslát is érintő interjút adott a szerdai Népszavának a Fidesz politikusa, Kósa Lajos.

Arra kérdésre, hogy a túlórakeretet megemelő javaslata kapcsán egyeztetett-e bárkivel, mielőtt benyújtotta azt a parlamentnek, azt mondta, nem történt ilyen. Erre szerinte nem is volt szükség, mert "egy javaslatról akkor lehet egyeztetni, ha előterjesztették. A parlamenti benyújtás után. Ezután történik a szakmai egyeztetés. Magam is beszélni fogok az érdekeltekkel, a munkavállalók képviselőivel például szerdán találkozom."

Azt mondta, hogy a javaslat szövegezését "egy kitűnő szakértői gárda" végezte, ő a jogi csoport segítségét vette igénybe, ahogy mindig.

Alapvetően a német modellt használtam, azt gondolom, hogy a német gazdaság hatékony, a munkavállalók érdekvédelme jó

– fogalmazott Kósa.

A javaslatot egyébként nem tartja rabszolgatörvénynek, ezt szerinte "azok mondják, akik nem ismerik a javaslatomat. Nincs így természetesen."

Fülöp Máté

"Ha egy árucikk iránti kereslet nagy és a cég akarja tartani a piaci versenyt, akkor megkéri a munkatársait, hogy többet dolgozzanak. Cserébe viszont kötelező a többletmunkának megfelelő munkaidőt az elszámolási időszakra vonatkozóan visszaadni. Amikor ugyanis kisebb az igény, van, hogy négy-hat órát kell csak dolgozni. A lényeg, hogy az elszámolási időszakban kijöjjön a napi 8 óra munka heti 5 munkanappal. A jelenlegi egy év helyett három évre módosítanánk az elszámolás idejét, a munkaidőkeretet. Többet nem fognak dolgozni a munkavállalók, hiszen valamikor sok a munka, de cserébe tudjuk, hogy lesz kevesebb is. A jövedelmet sem érinti, jó a dolgozóknak és a vállalatoknak is."

A CEU

Az interjúban a Közép-európai Egyetem ügye is szóba került. A héten jár le ugyanis a határidő, amit a CEU adott a kormánynak, hogy megállapodjanak az egyetem jövőjéről Magyarországon. Ha nem változik semmi, Bécsbe költöznek.

Fazekas István

Kósa előbb visszakérdezett, melyik CEU-ról van szó, "mert CEU néven három szervezet is van és Soros György jellegzetes taktikája, hogy sosem lehet tudni, melyikről beszél.

A Közép-Európai-Egyetem Budapesten fog maradni. Nem végez graduális, csak posztgraduális képzést, itt van Budapest belvárosában, nem tennék nagy összeget arra, hogy elmegy.

Kósa szerint az egyetem esetleges Bécsbe költözése csak blöff. "Én Torontóba költözök attól, hogy vettem egy torontói képeslapot és hazaküldöm? Nem fognak elköltözni. Nem is akarnak elköltözni, mert jól látják: Budapest jobb hely, mint Bécs."

Gruevszki

A Magyarországtól időközben politikai menedékjogot kapott Nikola Gruevszkiről azt mondta, a volt macedón kormányfőt az ottani hatóságok sem tartották az országban, "akkor kinek is kellett volna elfogatóparancs híján elfogni? Az EU országjelentése a macedón igazságszolgáltatásról azt állította, befolyásolt politikai értelemben."

AFP / Robert Atanasovski

A motor-ügy

Feljött még az is, hogy Kósa állítólag az édesanyja cége által lízingelt nagy értékű motorral jár. Erre válaszolva azt mondta, nem azzal jár, aki ezt állítja, hazudik. "Nekem semmi közöm ahhoz a motorhoz. Az a kép, ami a frakcióülésen ábrázol egy motorral, egy másik típus. Az egész egy primitív hazugsághalmaz."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!