A Fővárosi Törvényszék tavaly januárjában meghozott elsőfokú ítéletében megállapította, hogy az OS-en közzétett közleményekért az MTI is felelősséggel tartozik, és valótlan közlemények esetén helyreigazításra kötelezhető. A később másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla ezzel egyetértett, és helyreigazításra kötelezte a közmédiát, akik ezt követően a Kúriától kérték a precedens értékű ítélet felülvizsgálatát. A szerdán kézbesített felülvizsgálati ítélet azonban fenntartotta a jogerős döntést, és ezzel eldőlt
mindenféle felelősség nélkül az MTI OS sem terjeszthet valótlan tényeket.
Érdekesség, hogy az MTI eddig úgy tartotta, a saját szabályzata is úgy szól, hogy ha az OS szűrűjén átment hírek közzétételével valótlan tényeket híresztelne, azért helyreigazítási kötelezettséggel nem tartozik, mert a közleményeket nem ők írják.
A Helsinki Bizottság álláspontja szerint ugyanakkor az lehetetlen, hogy az MTI egyrészt válogat az OS útján közzétehető közlemények között, másrészt a döntéseiért semmilyen jogi felelősséget nem visel. Ha már válogat a megjelentetett közlemények között az OS, akkor a valótlan tényeket tartalmazó közleményeket legyen köteles helyreigazítani.
„Ez nyilvánvalónak tűnhet, ennek ellenére az MTI álláspontja szerint mivel nem ők írják a közleményeket, ezért nem végeznek szerkesztést sem, az pedig jogilag feltétele a helyreigazítási szabályok alkalmazhatóságának” – áll a Helsinki közleményében. Csakhogy – érvelt a Helsinki Bizottság – a törvény szerint a szerkesztői felelősség a médiatartalom kiválasztása és összeállítása során megvalósuló tényleges ellenőrzésért való felelősséget jelenti. És az nem lehet vitás, hogy az MTI válogat az OS-en lehozott közlemények között.
Ezzel az elvi kérdéssel egyet is értett az ügyben eljáró mindhárom bíróság, és a Kúria tegnap közölt ítéletében megerősítette, hogy az MTI Országos Sajtószolgálata szerkesztést végez, így a valótlanul híresztelt tényeket köteles helyreigazítani.
(Magyar Helsinki Bizottság)