szerző:
Tetszett a cikk?

Hónapokkal az után, hogy az Alkotmánybíróság jelezte a mulasztásos alkotmánysértést a Taigetosz-törvény kapcsán, a kormány törvénymódosítást kezdeményezett.

Megszüntetne a kormány egy mulasztásos alaptörvény-ellenességet, amely a köznyelvben Taigetosz-törvénynek nevezett jogszabályt érinti. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának törvényjavaslatát a kormány még az országgyűlés nyári rendkívüli ülésszakán, a következő hetekben el akarja fogadtatni.

Az Alkotmánybíróság még márciusban mondta ki: a nem fogyatékos, de nehézségekkel küzdő gyerekek osztályozás alóli általános mentesítési lehetőségének megszüntetése ugyan nem sérti az alaptörvényt, de az országgyűlés hibázott a törvény elfogadásával. Ugyanis „a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek, tanulók számára nem alkotott az egyéni szempontok megfelelő mérlegelését lehetővé tevő olyan további kedvezményszabályokat, amelyek maradéktalanul biztosítják felzárkóztatásukat és esélyegyenlőségük megvalósulását”. Így „az általános szabályoktól eltérő számonkérést akkor sem teszi lehetővé a jogalkotó, amikor az egyéni szempontok, adottságok, képességek figyelembevétele szakértői véleménnyel alátámasztható, indokolható lenne”.

A szaktárca ezért egy új fogalmat illeszt bele a köznevelési törvénybe: a fejlesztő pedagógiai ellátást, vagyis a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanuló tantárgyi felzárkóztatására és készségfejlesztésére irányuló kötelező foglalkozást. Az indoklás szerint ez megalapozza azt, hogy az érintett gyerekek „fejlesztése a tantárgyi felzárkóztatást végző közismereti pedagógus és a speciális tudású fejlesztő pedagógus közös összehangolt tevékenységének eredményeként valósuljon meg”.

Ugyanez a törvényjavaslat rendelkezik arról is, hogy 2020. szeptember 1-től az általános és középiskolák minden évfolyamán ingyen kapják a tankönyvet a tanulók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!