Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
A tavalyi országgyűlési választáson, de az idén májusi EP-választáson is egy laza csuklómozdulat volt az átjelentkezés a választások előtt, tömegével adták le a választók a lakóhelyüktől eltérő helyszínen voksukat.
Az idén október 13-ára kiírt önkormányzati választáson ez nem így lesz, mert sokkal szigorúbbak lettek az átjelentkezés feltételei.
Ugyanis nem lehet bárhol szavazni, csak ott, ahol a választók bejelentett lakcíme vagy bejelentett tartózkodási helye van. Az alapfelállás az, hogy mindenki a lakcímén szavaz, de akinek hivatalosan bejelentett tartózkodási helye is van, az eldöntheti, hol adja le szavazatát.
Aki a tartózkodási helyén akar szavazni, az október 9-én délután négyig kérelmet nyújthat be, de az átjelentkezésnek volt egy nagyon fontos feltétele. Ezzel a lehetőséggel azonban csak akkor élhet valaki, ha a tartózkodási helyét a választás kitűzése előtt legalább egy hónappal, azaz június 26-áig létesítette, tehát azt hivatalosan be is jelentette, és a választás napjáig azt nem szünteti meg.
Aki átjelentkezett, ő olyan szavazólapot kap, ahol a tartózkodási helyén induló polgármester-jelöltek, képviselők szerepelnek. (Országgyűlési választásokkor nincs különbség, ha egy szombathelyi átjelentkező Pesten szavazott, akkor a szombathelyi országgyűlési képviselőjelöltek közül választhatott.)
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke a fenti hírről beszámoló RTL Klubnak azt mondta, az országgyűlési választásokra csak 109 különféle szavazólapot kell kinyomtatni, illetve az országos listát tartalmazó lapokat, az önkormányzati voksolás esetén 3177 polgármesteri szék van, tehát ennyi különböző szavazólapot kell készíteni, plusz ugyanennyi lap kell a helyi testületekre, ráadásul ott a 20 megyei testületet tartalmazó lap.
A választási értesítőket augusztus 23-ig kézbesítik, hétfő estig mindössze 108 ember jelentkezett át más helyre szavazni.
Az RTL Klub Híradójának videoriportját itt nézheti meg:
A Nemzeti Választási Iroda a honlapján így fogalmazza meg a leírtakat:
„Az önkormányzati választásokon a választópolgárok a lakóhelyük szerinti településen szavazhatnak. Az, aki lakóhelye mellett – legkésőbb 2019. június 26-ig bejelentett – tartózkodási hellyel is rendelkezik, választhat, hogy a lakóhelye vagy a tartózkodási helye szerinti település vezetőit szeretné megválasztani. Aki a tartózkodási helyén kíván szavazni, átjelentkezési kérelmet nyújthat be. Az átjelentkezés feltétele, hogy a tartózkodási helyét legkésőbb 2019. június 26-ig bejelentette, és a tartózkodási hely érvényessége legalább 2019. október 13-ig tart.”
Az átjelentkezésről szóló hírről korábban egy MTI-s összefoglalóban már beszámoltunk, de akkor nem kapott nagy publicistást ez.