szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Akadémia elnöke többek között a magyar tudományosság jövőjéről is beszélt egy podcastban.

Lovász Lászlóval beszélgettek az Index podcastjában. Az Akadémia elnöke kifejtette többek között, azt, hogy a politika belépett az életükbe sajnálatosnak tartja, ugyanakkor elkerülhetetlennek is. A politika beavatkozása ugyanakkor szerinte a tudományos kutatást is visszavetette és egy rosszabb, kevésbé hatékony felálláshoz vezetett. Azt egyelőre nem tudja pontosan, hogy milyen "célt szolgált az egész folyamat".

Lovász László arról is beszélt, hogy annak a folyamatnak az elindításában, aminek a végén az Akadémia elveszítette legfontosabb intézményhálózatát se ő, se az Akadémia nem egyezett bele. Szerinte egyébként a plusz források javarészt a Bay Zoltán Hálózhathoz fognak menni.

Lovász szerint lesznek még ebben a kormányzati ciklusban további változások a kutatási hálózatban, azt reméli azonban, hogy azok átgondoltabbak lesznek majd.

2020 májusában lejár Lovász László megbízatása, utódjaként Freund Tamást emlegették eddig, arról ugyanakkor nem akart beszélni, hogy ő kit fog majd támogatni és kire fog szavazni, amikor át kell adnia majd a székét.

A megbízatása lejárta után Lovász visszatérhet az intenzív kutatásokhoz. A Barabási-Albert Lászlóval és egy cseh kutatóval elnyert, hatéves EU-s projekjük szeptemberben indult, májustól fogja igazán belevetni magát az ezzel járó munkába. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fű alatt államosítanák az MTA teljes ingó vagyonát

Nem ért véget a Magyar Tudományos Akadémia vesszőfutása a kutatóintézetei elvételével: egy a hvg.hu birtokába jutott levél szerint Palkovics László egykori jobbkeze, a kutatóintézet-hálózatot átvevő ELKH Titkárságának jelenlegi főtitkára nemrég arra utasította az intézetek főigazgatóit, hogy könyveljék át az eddig az MTA tulajdonába tartozó ingóságokat saját – vagyis végső soron állami – tulajdonba. Több százezer tételről van szó a számítógépektől a laborberendezésig. Az összesen közel 70 milliárd forint értékű vagyont várhatóan nem adja önként az Akadémia, pláne, hogy a mostani lépés analógiájaként később akár az értékes ingatlanvagyonra is rámozdulhat az állam.