szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester szerint azonnali hatállyal el kell kezdeni az ország összes idősotthonának szűrését.

A Pesti úti, fővárosi fenntartású idősotthon ügyéről szó volt az Operatív Törzs pénteki sajtótájékoztatóján. Itt Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt, hogy személyesen látogatott el az intézménybe, miután kiderült, hogy az idősotthonban 151-en megfertőződtek a koronavírussal, heten pedig meghaltak.

Csütörtökön a 126 fertőzöttet szállítottak el az otthonból a Korányi kórházba, függetlenül attól, milyen volt az egészségügyi állapotuk, ugyanis az idős embereknél előfordulhat, hogy a lappangási idő után gyorsan romlik az állapotuk, ezt pedig korán észlelni kell. A betegek biztonsága érdekében ez volt a leghatékonyabb intézkedés – mondta Müller Cecília.

A hatékonysággal kapcsolatban Karácsony Gergely főpolgármesternek is volt néhány megjegyzései, amelyeknek egy Facebook-bejegyzésben adott hangot. Karácsony szerint magától értetődő, hogy „ahol sok idős, beteg ember él együtt, ott különösen nagy a járvány elterjedésének kockázata, az idősotthonok, nyugdíjas házak és a hajléktalan-ellátás is ilyen nagy rizikófaktort jelentő helyek szerte az országban.”

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy az ilyen idősotthonokba és a hajléktalan-ellátásba se kerülhetnek vissza emberek a kórházakból negatív vírusteszt nélkül, viszont állítása szerint a fővárosi idősotthonokba és a hajléktalan-ellátásba is küldtek vissza a kórházak olyan embereket, akiket nem teszteltek.

Karácsony azt írta, hogy a helyzetről több felhívást küldött az egészségügyért is felelős miniszternek és a tisztifőorvosnak több mint egy héttel ezelőtt, a levelekre azonban nem kapott választ.

„Ahogy több európai országban történik, végre Magyarországon is meg kellene birkózni azzal, hogy azonnali hatállyal elkezdjék az ország összes idősotthonának szűrését az önkormányzati, a magán és az egyházi fenntartású intézményekét is. Meg kell birkóznia ezzel a kormánynak, mert ez az ő dolga” – írta, hozzátéve, hogy „a kormány helyett a főváros saját hatáskörben, saját beszerzéssel elkezdte az idősotthonainak szűrését”, ami szerinte életmentő beavatkozás volt.

Mert én nehezen birkózom meg azzal, hogy belegondoljak, mi történt volna, ha mi nem kezdjük el magunk a szűréseket és nem állunk a nyilvánosság elé. Akkor nem tudnánk, hogy az idős és beteg emberek elkapták a fertőzést, akkor nem vinnék el őket a járványkórházba és nem kapnák meg az életüket védő kezelést?

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!