Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Erdők- és közvécék telepítése, ivókutak, kerékpártámaszok, graffitifal, autista szabadidős központ, gyalogátkelőhely és krízisotthon – néhány abból a 15 projektből, amely a budapestiek ötletei és szavazatai alapján, az egymilliárd forintos fővárosi részvételi költségvetésből hamarosan megvalósul. Jövőre újabb egymilliárdot lehet így, közösen elkölteni.

„Ötleteljen bátran, mert az ön ötletétől lesz Budapest jobb hely” – ezzel a mottóval indult tavaly ősszel, külföldi mintára Budapest első, úgynevezett részvételi költségvetésének tervezése. A csaknem egy éves folyamat most ért révbe: szeptembertől elkezdődik a projektek megvalósítása. Ötletből nem volt hiány: a Fővárosi Önkormányzat felhívására

első körben 687 javaslat érkezett a budapestiektől arra, hogy milyen konkrét fejlesztésekre, beruházásokra, ötletekre költsék a főváros idei költségvetéséből e célra lecsípett egymilliárd forintot.

A javaslatok legtöbbje olyan népszerű témákat érintett, mint a zöldítés, a komposztálás, különböző civil ügyek, a kerékpárutak, a nyilvános WC-k illetve a köztisztasági kérdések. A felhívásra a legkülönbözőbb ötletek futottak be a budapestiektől. Javasolták például gyümölcsfák telepítését, nudista strand kijelölését, napozóstéget a Római partra, emlékművet a koronavírus áldozatainak, iskolai parkolóhelyek kialakítását, függőágyak elhelyezését a lezárt Szabadság hídon, szociális kempinget hajléktalanoknak, vagy éppen a Hősök tere parkosítását.

A sok ötlet kilencszeresen haladta meg a pénzügyi keretet, így racionális okból, és technikai, megvalósíthatósági szempontok alapján is szűkíteni kellett a listát. A rostán továbbjutó 141 javaslat került aztán idén tavasszal a költségvetési tanács elé, amely a feladatra jelentkező civilekből állt össze. A tanács három kategóriába sorolta az 53-ra leszűkített javaslatokat: 250-250 milliós keretösszeggel zöld fejlesztések és szociális intézkedések, valamint 500 milliós kerettel a legalább 3 kerületet vagy egész Budapestet érintő ötletek.

Karácsony Gergely főpolgármester: A közösségi költségvetés filozófia is
hvg.hu

A végül nyilvános szavazólistára került félszáz javaslatra július 31-ig 13 244 szavazat érkezett, a budapestiektől legtöbb voksot kapó 15 ötletet valósítja meg az egymilliárd forintból a főváros. A végleges projektlista bemutatóján Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta, a részvételi költségvetés nem egy jópofa kommunikációs kampány, hanem az új városvezetés által képviselt filozófia: vissza kell adni Budapestet a városlakóknak.

Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes: Jövőre is lesz egymilliárd forint erre a célra
hvg.hu

Kerpel-Fronius Gábor, részvételiségért is felelős főpolgármester-helyettes pedig arról beszélt, hogy a kezdeményezés “felszabadította a városlakók kreatív energiáit”, és ez csak a kezdet, hiszen a 2022-es büdzsében is elkülönítenek majd ugyanekkora összeget, az ebből megvalósuló projektek kitalálása, az ötletelési fázis pedig már idén ősszel elkezdődik – párhuzamosan az első részvételi költségvetést érintő 15 projekt megvalósításával.

Le Marietta osztályvezető: A legtöbb szavazatot a gondoskodó Budapest alprogram ötletei kapták
hvg.hu

A főváros Nyitott Budapest osztályát vezető Le Marietta is ezt emelte ki, amikor ismertette, hogy a legtöbb szavazatot (3902) az “üres lakások felújítása és bérbeadása hajléktalansággal küzdőknek” elnevezésű ötlet kapta. Erre ugyanúgy 50 millió forint jut, mint a második legtöbb, 3614 voksot kapott “példamutató közvécék” projektre – ez magas komfortfokozatú nyilvános illemhelyeket jelent. Harmadik lett 2056 szavazattal a 250 millióból megvalósuló felnőtt autista központ, negyedik pedig (1874 voks) egy szintén 250 milliós projekt, egy krízisotthon.

Az idén ősztől kezdve folyamatosan megvalósuló 15 legtöbb voksot kapó, nyertes ötlet:

Fővárosi Önkormányzat
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!