Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Erdők- és közvécék telepítése, ivókutak, kerékpártámaszok, graffitifal, autista szabadidős központ, gyalogátkelőhely és krízisotthon – néhány abból a 15 projektből, amely a budapestiek ötletei és szavazatai alapján, az egymilliárd forintos fővárosi részvételi költségvetésből hamarosan megvalósul. Jövőre újabb egymilliárdot lehet így, közösen elkölteni.
„Ötleteljen bátran, mert az ön ötletétől lesz Budapest jobb hely” – ezzel a mottóval indult tavaly ősszel, külföldi mintára Budapest első, úgynevezett részvételi költségvetésének tervezése. A csaknem egy éves folyamat most ért révbe: szeptembertől elkezdődik a projektek megvalósítása. Ötletből nem volt hiány: a Fővárosi Önkormányzat felhívására
első körben 687 javaslat érkezett a budapestiektől arra, hogy milyen konkrét fejlesztésekre, beruházásokra, ötletekre költsék a főváros idei költségvetéséből e célra lecsípett egymilliárd forintot.
A javaslatok legtöbbje olyan népszerű témákat érintett, mint a zöldítés, a komposztálás, különböző civil ügyek, a kerékpárutak, a nyilvános WC-k illetve a köztisztasági kérdések. A felhívásra a legkülönbözőbb ötletek futottak be a budapestiektől. Javasolták például gyümölcsfák telepítését, nudista strand kijelölését, napozóstéget a Római partra, emlékművet a koronavírus áldozatainak, iskolai parkolóhelyek kialakítását, függőágyak elhelyezését a lezárt Szabadság hídon, szociális kempinget hajléktalanoknak, vagy éppen a Hősök tere parkosítását.
A sok ötlet kilencszeresen haladta meg a pénzügyi keretet, így racionális okból, és technikai, megvalósíthatósági szempontok alapján is szűkíteni kellett a listát. A rostán továbbjutó 141 javaslat került aztán idén tavasszal a költségvetési tanács elé, amely a feladatra jelentkező civilekből állt össze. A tanács három kategóriába sorolta az 53-ra leszűkített javaslatokat: 250-250 milliós keretösszeggel zöld fejlesztések és szociális intézkedések, valamint 500 milliós kerettel a legalább 3 kerületet vagy egész Budapestet érintő ötletek.
A végül nyilvános szavazólistára került félszáz javaslatra július 31-ig 13 244 szavazat érkezett, a budapestiektől legtöbb voksot kapó 15 ötletet valósítja meg az egymilliárd forintból a főváros. A végleges projektlista bemutatóján Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta, a részvételi költségvetés nem egy jópofa kommunikációs kampány, hanem az új városvezetés által képviselt filozófia: vissza kell adni Budapestet a városlakóknak.
Kerpel-Fronius Gábor, részvételiségért is felelős főpolgármester-helyettes pedig arról beszélt, hogy a kezdeményezés “felszabadította a városlakók kreatív energiáit”, és ez csak a kezdet, hiszen a 2022-es büdzsében is elkülönítenek majd ugyanekkora összeget, az ebből megvalósuló projektek kitalálása, az ötletelési fázis pedig már idén ősszel elkezdődik – párhuzamosan az első részvételi költségvetést érintő 15 projekt megvalósításával.
A főváros Nyitott Budapest osztályát vezető Le Marietta is ezt emelte ki, amikor ismertette, hogy a legtöbb szavazatot (3902) az “üres lakások felújítása és bérbeadása hajléktalansággal küzdőknek” elnevezésű ötlet kapta. Erre ugyanúgy 50 millió forint jut, mint a második legtöbb, 3614 voksot kapott “példamutató közvécék” projektre – ez magas komfortfokozatú nyilvános illemhelyeket jelent. Harmadik lett 2056 szavazattal a 250 millióból megvalósuló felnőtt autista központ, negyedik pedig (1874 voks) egy szintén 250 milliós projekt, egy krízisotthon.
Az idén ősztől kezdve folyamatosan megvalósuló 15 legtöbb voksot kapó, nyertes ötlet:
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az MVM elkezdi kiküldeni az elmaradt villanyszámlákat.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.