szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

B. Karolt most adta át a német rendőrség. A másik gyanúsítottat, D. Alexet Budapesten fogták el.

Német és osztrák rendőrök egy 1999-ben elkövetett emberölés gyanúsítottját hozták Magyarországra – olvasható a Police.hu-n. A közleményben nem nevezték meg a bűncselekmény áldozatát, de az elkövetés dátumából arra lehet következtetni, hogy a Döcher-gyilkosságról van szó.

Döcher Györgyöt és bolgár testőrét 1999. február 2-án, Budapesten, a XV. kerületi Szent Korona útján található egyik vendéglátóhelyen lőtték le ismeretlenek. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda a szlovák állampolgárságú D. Alex és B. Karol ellen folytat eljárást emberölés bűntett elkövetésének gyanúja miatt.

A most hazahozott férfi B. Karol. Őt európai elfogatóparancs alapján október 8-án, Németországban fogták el. Ugyanazon a napon D. Alex Budapesten került rendőrkézre.

A német hatóságok döntöttek B. kiadatásáról, majd – az osztrák rendőség közreműködésével – kedden Hegyeshalomnál átadták a Nemzeti Nyomozó Iroda és a Terrorelhárítási Központ munkatársainak, ahonnan a TEK műveleti egységei szállították Budapestre.

A szlovák férfit gyanúsítottként hallgatták ki, őrizetbe vették és indítványozták a letartóztatását.

Ahogy a két férfi elfogását követően a hvg.hu megírta, D. Alex korábban H. Sándor néven volt ismert, de az alvilágban mindenki csak Turek néven emlegette. A rendőrség szerint ő állt a leszámolás hátterében, amihez az egyik szlovákiai magyar gengszterfőnök, Sátor Lajos biztosította a bérgyilkost. Turek egyébként gyerekkori barátja volt a Csontkezűnek is hívott Döchernek.

Dörcher hivatalosan a börtönbüntetését töltötte, amikor végeztek vele, 1996-ban ugyanis lopás, dolog elleni erőszak, önbíráskodás, csalás, magánok­irat-hamisítás, súlyos fenyege­téssel, folytatólagosan elköve­tett zsarolás, súlyos testi sértés, lőfegyverrel való visszaélés és személyi szabadság megsérté­se miatt öt évet kapott. Orvosi igazolást szerzett azonban arról, hogy hererákban szenved, ezért a börtön vezetése megengedte neki, hogy naponta 12 órán át a tulajdonában lévő Palotás Kisvendéglőben dolgozzon, egy hónapban pedig három hétvégét az otthonában töltsön.

A leszámolás napján délelőtt 11 óra körül egy férfi lépett be a helyre, és egy géppisztollyal kivégezte Döchert és a Bolgár Misi néven ismert testőrét. A bokszban ott ült Döcher felesége is, őt azonban nem bántotta a fegyveres. Miután végzett, a gyilkos kisétált a presszóból. Az utcán egy idős férfi megpróbálta feltartóztatni: a gyilkos félrelökte, olyan erővel, hogy az öreg maradandó sérülést szenvedett. A fegyveres azután egy, a közelben várakozó autóba szállt, és elhajtott.

A Döcher-gyilkosság azért is rendkívüli, mert a nyomozás során az is kiderült, hogy a katonai titkosszolgálat két tisztje a gyilkosság idején a Palotás kisvendéglőben tartózkodott, állítólag a tisztek szabadnaposak voltak aznap.

Egykori barátja ölette meg Csontkezűt, de cserébe neki is meg kellett tennie valamit

Huszonkét évvel ezelőtt egy újpalotai presszóban ücsörgött bolgár testőrével és feleségével a magyar alvilág egyik legkegyetlenebb figurája, a Csontkezűnek hívott Döcher György, amikor egy géppisztolyos az asztalhoz lépett és hidegvérrel kivégezte őt és a testőrt. A gyilkosság helyszínén a katonai titkosszolgálat tisztjei is jelen voltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

A "köcsög" szóból ismerte fel a szétvert férfi Tureket - a felvidéki magyar maffia ügyei

Összefüggés van az 1999-es dunaszerdahelyi tízes gyilkosság és a Döcher-gyilkosság között, ez derült ki azután, hogy a rendőrség őrizetbe vette az éjszakai élet egykori rettegett alakját, Tureket. Azt a Tureket, aki kapcsolatban állt a Sátor Lajos vezette felvidéki magyar maffiával. Ez utóbbi történetéről Barak Dávid szlovákiai magyar újságíró Elásott igazság címmel könyvet is írt. Barak Dávidot kérdeztük Turek és bűntársa, Bodoky Károly elfogásának apropóján, hogy megértsük a különféle gyilkosságok közötti összefüggéseket.