Tetszett a cikk?

Huszonkét évvel ezelőtt egy újpalotai presszóban ücsörgött bolgár testőrével és feleségével a magyar alvilág egyik legkegyetlenebb figurája, a Csontkezűnek hívott Döcher György, amikor egy géppisztolyos az asztalhoz lépett és hidegvérrel kivégezte őt és a testőrt. A gyilkosság helyszínén a katonai titkosszolgálat tisztjei is jelen voltak. A rendőrség szerint a leszámolás hátterében Csontkezű gyerekkori barátja, az éjszakai élet másik rettegett figurája, a Turek gúnynéven ismert H. Sándor állt, akinek az egyik szlovákiai magyar gengszterfőnök, Sátor Lajos biztosította a bérgyilkost. De cserébe Sátor is kért valamit Turektől.

A Szent korona útja és a Kolozsvár utca sarkán található Palotás kisvendéglő 1999. február 2-án már a délelőtti órákban tele volt vendéggel. Akadt olyan vendég, aki játékgépezett, mások a pultnál iszogattak vagy éppen a presszó bokszaiban beszélgettek. 11 óra magasságában egy bő köpönyeget és fején kapucnit viselő, arcát sállal eltakaró, magas férfi lépett be, és határozott léptekkel elindult a bejárattól tíz méterre található egyik bokszhoz, ahol Döcher György ült testőrével, Marinov Dimo Dimit­rovval, vagy ahogy az alvilágban nevezték, Bolgár Misivel, de az asztaluknál ült Döcher felesége is. A köpenyes idegen előrántott egy géppisztolyt és tüzet nyitott: pár másodperc alatt kivégezte Döchert és Bolgár Misit, a nőt viszont nem bántotta. A presszó vendégei azon­nal földre vetették magukat. Szemtanúk szerint elképesz­tő volt a zűrzavar.

Miután a gyilkos végzett, sarkon fordult és öles léptekkel elindult kifelé a presszóból. Az utcára érve egy idős úr megpróbálta a gyilkos útját állni, de őt a gyilkos félrelökte, olyan erővel, hogy az öreg maradandó sérülést szenvedett. Majd, mint aki jól végezte dolgát, a közelben várakozó autóba szállt és elhajtottak. A bűncselekmény hírére a rendőrség lezárta a környéket, a fővárosból kivezető utakon is golyóálló mellényes, géppisztolyos rendőrök ellenőrizték a járműveket.

A Csontkezű gúnynéven ismert Döcher György kivégzésének a híre villámgyorsan elterjedt az alvilágban. Még helyszíneltek a rendőrök, amikor fekete, méregdrága autók jelentek meg a presszó környékén, mindenki erről beszélt az éjszakában. 1999 elején már egyáltalán nem számított rendkívülinek egy ilyen alvilági leszámolás, hiszen ekkorra már megmutatta véres arcát a kilencvenes évek, az emberek a Prisztás-gyilkosság, a Cinóber-gyilkosság, a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás után semmin sem csodálkoztak. Legfeljebb azon, hogy ezúttal az áldozat, azaz Döcher György éppen a börtönbüntetést töltötte, amikor megölték.

Arcanum

Jól olvasták: Csontkezű hivatalosan börtönben ült, amikor a Palotás kisvendéglőben leszámoltak vele. 1996-ban ugyanis lopás, dolog elleni erőszak, önbíráskodás, csalás, magánok­irat-hamisítás, súlyos fenyege­téssel, folytatólagosan elköve­tett zsarolás, súlyos testi sértés, lőfegyverrel való visszaélés és személyi szabadság megsérté­se miatt öt év börtönt kapott. Ugyanakkor Döcher orvosi igazolást szerzett arról, hogy hererákban szenved, ezért a börtön vezetése megengedte neki, hogy reggel fél nyolctól este fél nyolcig a kisvendéglőben kisegítsen, egy hónapban pedig három hétvégét az otthonában töltsön. Az már csak a halála után derült ki, hogy teljesen egészséges volt, a vendéglő viszont az övé volt, így ott nem “kisegített”, hanem az alvilági ügyleteit intézte.

A HVG 1999-es cikke, amely közvetlenül a gyilkosság után jelent meg:

Kimeneti feszültség - Büntetés-végrehajtási vita a Döcher-gyilkosság miatt

Három büntetés-végrehajtási dolgozó felfüggesztésével kezdődött, fegyelmi eljárást, igazságügyi minisztériumi vizsgálatot, továbbá a tárca és a bíróságok közötti „pengeváltást" eredményezett a múlt héten fényes nappal egy presszóban géppisztollyal végrehajtott kettős gyilkosság. Az egyik áldozat ugyanis a merénylet idején jogerős fegyházbüntetését töltötte, s elítéltként külső munkát végzett, és bírói engedéllyel volt felügyelet nélkül szabadon.

A nyomozók akkoriban úgy gondolták, hogy a Döcher-gyilkosság szálai Szlovákiába vezetnek, a gyilkosaként pedig egy szlovákiai magyar férfit, Sz. Árpádot azonosították, aki később autóbalesetben elhunyt. A Döcher-gyilkosság azért is rendkívüli, mert a nyomozás során az is kiderült, hogy a katonai titkosszolgálat két tisztje a gyilkosság idején a Palotás kisvendéglőben tartózkodott, állítólag a tisztek szabadnaposak voltak aznap.

Idén október 8-án a TEK munkatársai elfogták H. Sándort, aki néhány évvel ezelőtt nevet váltott és már D. Alex néven szerepel a nyilvántartásban, de az alvilágban mindenki csak Turek néven emlegette. Egy pasaréti bárban zajlott az akció, elég látványosan, a helyszín környékét is lezárták. Ugyanezen a napon Németországban a rendőrség a szlovákiai B. Károlyt fogta el.

A Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója, Opauszki András rendőr alezredes hétfőn rövid sajtótájékoztatón ismertette a folyamatban lévő nyomozásról egyelőre elárulható információkat. Eszerint a szlovák–magyar hatóságok már egy ideje szorosan együttműködnek azért, hogy olyan súlyos bűncselekményeket derítsenek fel, amelyekben magyar és szlovákiai bűnözők érintettek. Opauszki elmondta, hogy Döcher György meggyilkolásakor már felmerült a “szlovák szál”, de akkor ez nem vezetett el a megoldásig. Idén augusztusban ugyanakkor keletkezett egy olyan információ, amely szerint Turek áll a Döcher-gyilkosság hátterében mint felbujtó. E szerint Turek akarta megöletni Döchert, ezért kérte az egyik szlovákiai magyar bűnszervezet vezetőjét, Sátor Lajost, hogy segítsen neki ebben. Sátor két emberét bízta meg a feladattal: a most Németországban elfogott B. Károlynak az volt a feladata, hogy a gyilkost, Sz. Árpádot a helyszínre szállítsa.

Arcanum

Sz. Árpádot már nem lehet felelősségre vonni, évekkel ezelőtt elhunyt. Ám Sátor nem adta ingyen az embereit. A gyilkosságért cserébe a rendőrség szerint azt kérte Turektől, hogy segítsen neki egy rivális banda, a dunaszerdahelyi Pápay-klán likvidálásában. Hogy a Pápay-klán lemészárlásában Tureknek milyen feladat jutott, arra az NNI vezetője nem tért ki, a mészárlás mindenesetre Európa történetének egyik legdurvább alvilági vérengzése volt: 1999. március 25-i a dunaszerdahelyi Fontana bárban a Pápay-klán vezérét, Pápay Tibort és kilenc emberét lőtte agyon három géppisztolyos támadó. A Sátor klán túlélő tagjait a közelmúltban ítélték Szlovákiában súlyos fegyházbüntetésre. Úgy tudjuk, hogy a szlovák rendőrök gyanúja szerint Sz. Árpád, Turek és B. Károly követte el a dunaszerdahelyi vérengzést. A szlovákok szerint a feladatot pedig úgy osztották fel, hogy amíg Sz. Károly figyelt a bár földszintjén a vendégekre, addig az emeleten mulatozó maffiózókat Turek és B. Károly lőtte szitává.

Alvilági és rendőrségi körökben egyébként az a teória sem számított újdonságnak eddig, hogy Döcherrel egykori barátja, Turek végzett és a dunaszerdahelyi mészárlás és Csontkezű és testőrének kivégzése egy bartermegállapodás részei. Úgy tudni, halála előtt Csontkezű már nem volt jóban Turekkel. Ugyanakkor az NNI nem árulta el, milyen új bizonyíték került elő, ami Turekre nézve terhelő, de a sajtótájékoztatón elhangzottak alapján nincs kizárva, hogy valaki vagy valakik terhelő vallomást tettek ellene. Turek ismerősei szerint a férfi az elmúlt hetekben már sejtette, hogy a rendőrség “rajta van”, sőt hosszú ideje hangoztatta, hogy a nyomozók a régi ügyei miatt megpróbálnak fogást találni rajta.

Ő és egykori barátja, Csontkezű a rendszerváltás környékén, kora huszonéves fiatalként szereztek hírnevet maguknak a budapesti alvilágban. Azokhoz a nyolcvanas évek végén és kilencvenes évek elején felbukkanó új generációs bűnözőkhöz tartoztak, akik az öreg zsiványokkal ellentétben jóval erőszakosabbak, bevállalósabbak, gátlástalanabbak voltak. A küzdősportokban jártas, de a fegyverektől sem ódzkodó pároshoz több gyilkosságot is kötöttek a rendőrök, de bizonyítani egyiket sem tudták. 1991-ben megöltek egy budapesti pénzváltót, Zaharovics Zoltánt, majd eltűnt egy egy évvel később holtan talált fiatal lány, Csontkezű barátnője, a nyomozók szerint mindkét gyilkosság mögött Döcherék álltak. Kettejük közül Döcher volt a kegyetlenebb – állítják Csontkezű egykori ismerősei.

Döcher György
Zsaru Magazin

1987-ben tinédzserként Döcher egy olyan bandát szervezett meg, amely autófeltörésekre specializálódott. Miután a banda lebukott, és az egyik bandatag a rendőrségnek részletes vallomást tett, felakasztva találták őt meg. Az újpalotaiak körében akkor az terjedt el, hogy a fiúval Döcher végzett, bosszúból, de rendőrségi eljárás nem indult az ügyben. Döcher 1990-ben ismerkedett Turekkel, aki ekkoriban egy lokál kidobóembereként dolgozott, és onnantól kezdve ők, valamint egy harmadik társuk, trióban gengszterkedtek.

A rendőrök Zaharovics halálán kívül még Döcherhez kötötték Chakaciro Badr arab valu­taváltó halálát is. Chakaciro 1990. január 15-én tűnt el, 650 ezer forinttal a zsebében. Aznap az újpalotai kiserdő­ben találtak rá holttestére, az arab férfit agyonlőt­ték, kirabolták. Zaharovics is hasonlóan járt. Ő egyébként ismert volt arról, hogy csúnyán becsapja üzletfeleit, az alvilág pénzváltójaként is ismert budapesti férfi 1990-ben legalább százmillió forintot keresett a pénzváltós lehúzásokkal.

Míg élt, Döcher hónapokat, éve­ket töltött börtönben. A rácsok mögött is tisztelték, nem akadt olyan rab, aki szembe mert volna vele szállni. Ázsióját az is növelte gengszterkörökben, hogy a rendőröknek nem sikerült megtörni őt. Túlzott erőszakossága miatt az alvilágban is különcnek számított, többször hangoztatta: egyetlen bűnözői csoporthoz sem hajlandó társulni.

A rendőrség hétfői sajtótájékoztatója alapján tehát nem tudhatjuk biztosan, hogy Turek miért akarta holtan a fiatalkori barátját. Az alvilági gyilkosságok hátterében jellemzően pozícióféltés, elszámolási vita áll, de az sem ritka, hogy valaki azért akarja eltenni láb alól egykori szövetségesét, mert az túl sokat tud róla, esetleg fél tőle. Csontkezű személyiségét ismerve akár ez utóbbi is lehetett Turek indítéka, feltéve ha a rendőröknek igazuk van, és valóban ő volt a felbujtója a gyilkosságnak. Nem lenne példa nélküli, hogy egy bűnöző egykori barátját és társát öleti meg. Idén februárban gyanúsították meg például a szervezett bűnözés egyik ikonikus alakjának számító és több gyilkosság miatt már elítélt Portik Tamást azzal, hogy fiatalkori bűntársát 1999 áprilisában megölette. Ez csak néhány hónappal azután történt, hogy Turek a gyanú szerint szintén meggyilkoltatta egykori barátját.

A kilencvenes évek felderítetlen gyilkossági ügyeit a 2010-es kormányváltás után vette újra elő a rendőrség, és az elmúlt években tagadhatatlanul sikerrel jártak. A korszak legnagyobb port kavaró emberölési ügyeinek végére sikerült pontot tenni. Igaz, ehhez nem csak a bűnüldözők szándéka kellett, hanem az is, hogy az idő múlásával meglazuljanak azok az érdekviszonyok, amelyek korábban egyes bűnözők vagy bűnözői csoportok között fennálltak. Másrészt egyes bűnözők a vádalkuért vagy annak reményében könnyebben elárulják egykori bűntársaikat. Ez utóbbi történhetett a Döcher-gyilkosság ügyében is.

Így alakult ki a magyar szervezett bűnözés

V. László letartóztatásával ismét reflektorfénybe került a hazai szervezett bűnözés, ami nem is csoda, hiszen a lekapcsolt és korrupcióval gyanúsított rendőrök között vannak, akik éppen maffiaellenes területen dolgoztak vezető pozícióban. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan alakult ki Magyarországon a szervezett bűnözés és honnan származtak az első milliók, majd milliárdok.

(Kiemelt képünk forrása: Zsaru Magazin)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!