A jelenleginél több jog- és hatáskört kaphat az újonnan létrejövő kormányzati struktúrában a miniszterelnök politikai igazgatója – legalábbis erre lehet következtetni a frissen a Parlament elé benyújtott, a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényhez kapcsolódó módosító javaslatcsomagból.
A politikai igazgató – egyúttal a Miniszterelnökség miniszterhelyettese – eddig Orbán Balázs volt, aki a fideszes elitképzőként emlegetett Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnöki posztját is betölti. Orbán Viktor továbbra is számít rá,
a hvg.hu-nak arra kérdésére ugyanis, hogy marad-e ő a politikai igazgató, Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke azt válaszolta: marad.
A friss törvényjavaslat szerint ezt a már létező pozíciót tartalommal, sok esetben többlettartalommal töltik meg. Talán a leglényegesebb elem, hogy az informálisan eddig is jelentős befolyással bíró poszt hivatalosan is politikai felsővezetőnek számít majd a miniszterelnök, a miniszter és az államtitkár mellett.
A jogszabály-tervezet leírja azt is, mi a dolga a politikai igazgatónak: „általános politikai, külpolitikai és közpolitikai, valamint társadalom-, gazdaság- és egyéb szakpolitikai kérdésekben tanácsával, illetve véleményével segíti a miniszterelnök és a kormány tevékenységét és döntéseinek előkészítését”.
Ráadásul majdhogynem miniszterként funkcionálhat a politikai igazgató, hiszen a törvénytervezet szerint a tevékenységét saját kabinet és titkárság, valamint Politikai Igazgatói Iroda segíti, továbbá „irányítása alatt helyettes államtitkárok működhetnek”.
A törvényjavaslat a jövőben feljogosítja a miniszterelnök politikai igazgatóját arra, hogy adatokat minősítsen, és a minősítését csak a miniszterelnök bírálhatja felül. A politikai igazgató fizetését a javaslat 602 ezer forintban állapítja meg, de 50 százalékos kiegészítés és további 65 százalékos pótlék adható.
Korlátokat is rögzítenek a politikai igazgató számára, nem lehet egy sor szervezet vezető tisztségviselője – kérdés, kiben merült fel egyáltalán, hogy ezeknek az elvileg független, szakmai intézményeknek az élére egy politikai kinevezettet állítsanak. Mindenesetre a javaslat szerint a politikai igazgató
- nem lehet elnök vagy elnökhelyettes az Országos Atomenergia Hivatalnál,
- főigazgató vagy főigazgató-helyettes az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáránál,
- nem lehet EP-képviselő, és nem pályázhat közpénzekből nyújtott támogatásra
- nem lehet közszolgálati médiaszolgáltató vezérigazgatója
- nenm lehet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke vagy helyettese
- nem lehet az alapvető jogok biztosa vagy annak helyettes
- nem lehet a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke
- nem lehet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke vagy elnökhelyettese
- nem lehet a Nemzeti Választási Iroda elnöke
- nem lehet a Nemzeti Emlékezett Bizottság tagja