szerző:
Fenyvesi Dávid - Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

Diplomahalmozó KDNP, eszperantó nyelvvizsgák, doktori fokozatok és személyes hobbik – a parlamenti képviselők életrajzából szemléztünk.

Megalakult az új Országgyűlés és péntek délutánra a kormány névsora is kiderült, úgyhogy itt az ideje jobban megismerni azokat, akik a következő négy évben a törvényhozásáért lesznek felelősek. A parlament honlapján elérhető adatlapok és életrajzok alapján vizsgáltuk a képviselők végzettségét és idegennyelv-tudását. Az átláthatóság kedvéért Ritter Imre német nemzetiségi képviselőt szavazási szokásainak megfelelően a Fidesz–KDNP, a független Hadházy Ákost pedig jelölő szervezete, a Momentum frakciójához számoltuk.

A parlamenti képviselők többsége felsőfokú végzettséggel rendelkezik, mindössze 7,5%-uk nem tanult tovább érettségi vagy szakvizsga után. Érdekesség, hogy a doktori fokozatot szerzett honatyák száma alig marad el az egyetemi diplomásokétól, ennek fő oka az, hogy nagyon sok jogász tagja az Országgyűlésnek. A doktori végzettségnek a frakción belüli arányában az MSZP toronymagasan vezeti a pártok képzeletbeli versenyét: Gurmai Zita, Harangozó Tamás, Hiller István, Molnár Zsolt és Tóth Bertalan is doktori fokozattal rendelkezik, ők a párt parlamenti képviselőinek felét teszik ki.

hvg.hu / Szilágyi Sára

A 199 képviselő összesen 329 diplomát szerzett, így átlagosan egy főre 1,65 oklevél jut. Ezek aránya a KDNP frakciójában a lenagyobb és a Mi Hazánknál a legkisebb: a szélsőjobboldali párt fejenként mindössze fél diplomát tudhat magáénak, hat képviselőjük közül három (Toroczkai László, Szabadi István és Dócs Dávid) egy diplomával sem rendelkezik.

Toroczkai László
Fazekas István

Nem okoz nagy meglepetést, hogy mely egyetemek voltak a legnépszerűbbek a politikusok körében: a legtöbb bizonyítványt magasan az ELTE adta ki, ezt követi a Pécsi- és Szegedi Tudományegyetem, a Corvinus és a Debreceni Egyetem (vagy ezek jogelődjei), nyolc képviselő pedig külföldi intézmény hallgatójaként szerzett diplomát.

hvg.hu / Szilágyi Sára

Jó alternatívának tűnik tanári végzettséggel az oktatási szektor helyett a parlamentben munkát keresni, ugyanis - kisebb meglepetésre - a legtöbb diplomát a pedagógia területén szerezték a képviselők, ezt követik a jogi és gazdasági bizonyítványok. A szakképzettségek között bőven akad a szó nem klasszikus értelmében vett politikusszakma – az Országház folyosóin találkozhatunk UEFA által licencelt futballedzővel (a jobbikos Balassa Péter), dízelmozdony szerelővel (a fideszes Kovács Sándor), méhésszel (a jobbikos Bencze János) és cukrásszal (a fideszes Zsigó Róbert) is. Persze, mindez nem jelenti azt, hogy ők kizárólag ilyen végzettséggel rendelkeznek.

Azt már megszokhattuk, hogy a nemek egyenlőségében nem áll túl jól a parlament, a 199 képviselő között mindössze 28 nő van. A kereszténydemokraták itt is rekordot döntenek, mármint olyan értelemben, hogy egyetlen női képviselőjük, Juhász Hajnalka csak 5,5%-át teszi ki a frakciónak. Csúcstartó a Párbeszéd, ahol képviselőinek harmada nő, ami a többiekhez képest jól hangzik, de tulajdonképpen azt jelenti, hogy a férfiaknak kétharmaduk van itt is. 

hvg.hu / Szilágyi Sára
hvg.hu / Szilágyi Sára

Jól látható az is, hogy a férfiaknak néha alacsonyabb végzettséggel is képviselővé válhattak: a parlament honlapján közölt adatok szerint a férfiak közül 15 képviselőnek nincsen felsőfokú végzettsége, miközben minden nő megszerzett legalább egy

főiskolai képesítést. Miközben egy férfire átlagosan nem egészen 1,6 diploma jut, a nőknél kétszer annyi oklevél van, mint képviselő.

Idegennyelv-tudásukat némelyek nyelvvizsgával, mások önbevallásos alapon tüntették fel, ezeket mind figyelembe véve 199-en összesen 264-szer említették, hogy beszélnek valamilyen nyelven, de tudásuknak csak 61%-át támasztották alá nyelvvizsgával. 9% körül van azoknak az aránya, akik saját bevallásuk szerint tárgyalóképes szinten beszélnek valamilyen nyelven, de nem jelezték, hogy erről lenne papírjuk.

hvg.hu / Szilágyi Sára

A képviselők több, mint ötöde csak magyarul beszél, összességében a Párbeszéd és a Mi Hazánk frakciója lenne a legnagyobb bajban, ha idegen nyelven kéne megszólalniuk. Mindenkinek van legalább egy nyelvvizsgája a Momentum soraiban, az egyéni csúcstartó pedig a DK-s Vadai Ágnes, aki azt jelezte, hogy öt idegen nyelven beszél.

hvg.hu / Szilágyi Sára

A fent látható népszerű nyelvek mellett jó pár különlegesebbet is találhatunk az életrajzokban – Szabó Tímea újperzsául, F. Kovács Sándor pedig kazahul beszél, de említést érdemel Navracsics Tibor (egykori hivatalos elnevezéssel jelölt) szerbhorvát, Sztojka Attila roma képviselő pedig lovári cigány nyelvvizsgával rendelkezik. Papírszerzésnél abszolút jokernek bizonyult az eszperantó, de úgy tűnik, a cirill betűk a többséget visszatartották attól, hogy írásban is bizonyítsák orosztudásukat.

Nem könnyű eligazodni a parlament honlapján található adatlapok és életrajzok világában, de abszolút megéri jobban elmélyedni bennük. A szakmai tapasztalatok, végzettségek és nyelvvizsgák mellett ugyanis igazi gyöngyszemekre bukkanhatunk a hobbik és egyéb készségek között. Megtudhatjuk többek között, hogy V. Németh Zsolt évtizedek óta gyűjt népi hangszereket, Tessely Zoltán táncolt a Százszorszép Táncegyüttesben, Varju László pedig félmaratonok rendszeres résztvevője.

Varju László
Túry Gergely

Jakab Péter életrajzában a humorával büszkélkedik és többen feltüntették számítógépes ismereteik között az internetet is. Időnként belefuthatunk igencsak elavult életrajzokba, Seszták Miklós például, 2010 óta nem frissítette a sajátját, pedig érdemes lenne – rögtön a lap tetején feltüntette akkori egyéni választási eredményét, azóta azonban OEVK-ja száma is megváltozott, győzelme pedig még a 12 évvel ezelőttinél is meggyőzőbb.

Vannak, akik nem hagyják magukat a modern világ által megkövetelt CV-k szigorú keretei közé zárni. Ilyen Witzmann Mihály is, aki ezzel az idézettel mindent megtesz azért, hogy az érzelmeinkre hasson:

„Büszkén mondhatom, hogy Somogy az otthonunk. Az otthon nem csupán egy hely, hanem egy érzés. A biztonság, az öröm, a figyelem és a közös fejlődés érzése. Ez ad erőt a mindennapi munkához, hogy gyarapítsuk szülőhelyünket, otthonunkat, melyhez ezer szállal kötődünk családunk, barátaink, emlékeink által. Ez az érzés nyújt bíztatást, hogy a köz ügyeivel foglalkozzam már 20 éve.”

Végül, de nem utolsó sorban, pedig nem mehetünk el szó nélkül az adatlapokra linkelt személyes honlapok mellett. A legkülönösebb talán az Mi Hazánk frakciójában első ciklusát megkezdő Szabadi István honlapja, amelyről lényegében semmit nem tudunk meg a képviselőről. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor hvg360

Nyit a Nemzet Játszótere: most milyen szerepet szán Orbán Viktor a parlamentnek?

Alakuló ülését tartja az új törvényhozás, amelyet egyesek a jogalkotás templomának, mások gombnyomogatók melegedőjének tartanak, Kövér Lászlót pedig néha egy kocsmára emlékezteti. Kérdés, mennyire lesznek jelen az ellenzékiek, milyen jogalkotási trükkökre, kétharmados módosításokra lehet számítani.