szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezernél is többen tettek fogadalmat Szegeden, hogy kiállnak egymásért, és az oktatás jobbá tételéért.

Az egyetem központi épülete elől kanyargott az élőlánc egészen a városházáig, ekkora tömeg gyűlt ugyanis össze csütörtök este Szegeden, hogy a jobb oktatásért tüntessen. Az eseményhez a szülők is csatlakoztak.

A sorban ott álltak a bordányi, a domaszéki, a makói és hódmezővásárhelyi iskolák és óvodák pedagógusai is, és eljöttek a szegedi egyetemi oktatók és hallgatók is. Az élőláncot a Veritas Virtus Libertas, és az oktatás ügyéért már évekkel ezelőtt szerveződött STEP, a Szegedi Tanárok Együttműködéséért Platform szervezte. Ők próbálták meg összefésülni a kölcseys tanárok kirúgása, és más pedagógusok fenyegetése miatt már korábban is tiltakozók nyilatkozatait. Így lett egy közös nyilatkozat, amelyet több százan aláírtak, erről írt a hvg.hu csütörtökön.

Oláh Tamás
Oláh Tamás

Az élőlánc után az esti tüntetésen is aláírhatták a nyilatkozatot, amelyet itt fel is olvastak, külön-külön felsorolva az aláíró intézményeket. A legnagyobb tapsot azok az iskolák kapták, ahol vagy sok, vagy akár csak egyetlen aláírója akadt a nyilatkozatnak. A tüntetők fogadalmat tettek, hogy közösen lépnek fel az oktatás bármely részterületének képviseletében az óvodáktól kezdve az iskolákon át a középiskolákig, attól függetlenül, hogy ki a fenntartója az intézménynek. Közösen, egységesen szeretnének egy élhető, érdemben megfizetett, színvonalas munkát végezni.

A tüntetésen beszéltek szülők, diákok, végül a márciusi demonstráción is felszólaló Szajbély Mihály szólalt fel. Az irodalomtörténész azzal kezdte, hogy a márciusi tüntetés óta a helyzet csak rosszabb lett, hiszen a sztrájkjogtól megfosztott pedagógusokat „engedetlenségük” miatt fenyegetik, elbocsájtják, masszív fenyegetés mellett végzik a munkájukat. A professzor fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy bár a béremelés lényeges eleme a tiltakozásnak, de nem a legfontosabb.

Oláh Tamás
Oláh Tamás

A tanároknak nem csak több pénzre, de több szabadságra is szükségük volna. Ezt megértette az állam – ironizált Szajbély, utalva arra, hogy a Belügyminisztérium hatáskörébe került az oktatáásügy. A professzor arra biztatta a tanárokat, hogy segítsenek a meghurcolt kollégáikon, de ne hagyják magukat megrettenteni.

Szajbély arról is beszélt, hogy Orbán Viktor kormánya a pedagógus társadalmat a zsákjának a tetején tartja, annak a legmélyebb bugyrában az oligarchák, a család, és a profi futballisták vannak, és a propagandagépezete, a legelesettebbekről pedig alig vesznek tudomást. „Nem maradhat így” – skandálták Szajbély szavait, aki végül azzal fejezte be, hogy bármilyen nehéz is a jelenlegi helyzet az energiaválság miatt, ha egy ország nem akarja eljátszani a jövőjét, nem takarékoskodhat az oktatáson, és nem élhet vissza a tanárok hivatástudatával.

„Tegyék világossá, hogy a tanárok egymásra találtak. A nemzet jövőjéért kapaszkodunk össze, fogjuk meg egymás kezét és emeljük a magasba. Békésen, láng nélkül érjünk célt” – hangzott el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!