szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány órával azután, hogy az Európai Bizottság 7,5 millió euró befagyasztását javasolta három magyar kohéziós alapból, Kormányinfót tartott Navracsics Tibor uniós fejlesztésekért felelős miniszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Percről percre közvetítettük a mindössze egyórás sajtótájékoztatót.

Most érkezett

Vége a kormányinfónak

Köszönjük a figyelmet.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Akár a beruházások is elkezdődhetnek

Elkezdik a beruházásokat most, hogy elfogadhatják a magyar helyreállítási tervet? – kérdezi az Euronews. Navracsics Tibor válaszában kiemelte, hogy a tervet még nem fogadták el, de ha ezt megtörténik, akkor elkezdődhetnek a beruházások. Ez azért is fontos, mert feszített a tempója a beruházási időszaknak.

Ha nincs elég benzin, veszélybe kerülhet a hatósági áras üzemanyag

Egy kérdés erejéig az energiaválság is szóba került. Gulyás szerint az ársapkákon akkor fognak változtatni, ha a magyar ellátásbiztonság veszélybe kerül. Azt elismerte, hogy jelenleg vannak aggasztó fejlemények: december 5-én például újabb szankciók lépnek életbe, és a Mol százhalombattai finomítójával is akadnak gondok.

Arra azonban, hogy az ország benzin- és dízelellátást képes-e biztosítani, a Molnak kell válaszolnia. Ha nem, akkor veszélybe kerül a hatósági áras üzemanyag.

Ha százméteres síkfutásról van szó, 90 méternél tartunk

A 24.hu részletekre is rákérdezett a vállalásokról. Gulyás erről azt mondta, csak félreértésről van szó abban a pár pontban, amiben még nem sikerült megállapodni az Európai Bizottsággal.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezek közé sorolta, hogy Brüsszelben amiatt is aggódnak, hogy benne vannak-e a külföldi ingatlanok a vagyonnyilatkozati rendszerben.

Navracsics egy későbbi kérdésre válaszolva a még nem teljesített vállalások közé sorolta az antikorrupciós munkacsoport létrehozását, a korrupcióellenes és csalásellenes stratégia megújítását, és az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálását, ez utóbbinál március végi a határidő.

Ha százméteres síkfutáshoz hasonlítják a helyzetet, akkor a magyarok most 90 méternél tartanak, feltéve ha a versenynek tényleg vége lesz 100 méternél – mondta.

Nem rosszabb a forgatókönyv, mint amiben bíztak

A hvg.hu kérdései következnek. Kin múlt az, hogy nem az eredeti menetrendnél tartunk?

Navracsics szerint a kérdésnek nincs értelme, mert az eredeti menetrendnél tartunk. Már miniszteri meghallgatásán is azt mondta, hogy december végéig minden megállapodást aláírnak arról, hogy érkezhessenek a pénzek. Ez meg is fog történni – tette hozzá.

Mint mondta, ha a tervek szerint a partnerségi megállapodást aláírják és az operatív programokat is elfogadják, akkor jönni fognak a pénzek még a felfüggesztett operatív programokból is. Mivel csak a 65 százalékot függesztették fel, a maradék 35 százalék ettől még érkezni fog – szögezte le a miniszter.

Ezért nem rosszabb a mostani forgatókönyv, mint amiben a magyar kormány bízott.

Egy héttel csúszhat a döntés a Tanácsban

Navracsics Tibor megerősítette azt is, hogy bár eredetileg úgy volt, hogy a december 6-ai pénzügyminiszteri tanácson döntenek majd a magyar pénzekről, a cseh uniós elnökség most azon gondolkozik, hogy december 12-én lesz egy másik ECOFIN, és ezen fognak dönteni az Európai Bizottság javaslatairól.

Arról nem akart jósolni, hogy mely tagállamok támogathatják majd a Bizottság javaslatait.

Lesz így pedagógusbér-emelés januárban?

Gulyás szerint ez csak az Európai Bizottságtól függ. Ha a partnerségi megállapodást decemberben sikerül aláírni, és nincs olyan ok, ami az erről szóló EFOP programokból pénzt von el, akkor lesz bejelentett béremelés.

"Jó irányban haladunk"

Abban nincs vita az Európai Bizottsággal, hogy jó irányban haladunk, és az eddig megtett út megalapozza, hogy forrásvesztés nélkül jussunk hozzá az európai pénzekhez – ismételte meg Navracsics Tibor az ATV-nek.

A miniszter ugyanakkor megint arra panaszkodott, hogy az Európai Bizottság az elmúlt hetekben előbb kommunikált az újságírókkal, mint a magyar kormánnyal.

A bírósági szervezeti törvényt módosítani kell majd az Országgyűlésben, ezt majd csak a jövő évben fogja tárgyalni a parlament.

Nem fogunk úgy járni, mint a lengyelek

A HetiTV rákérdezett, mi a garancia arra, hogy úgy járunk, mint a lengyelek, akik végül nem kapták a helyreállítási pénzeket, mert nem teljesítették az erre vonatkozó feltételeket. (Ebből egyébként a lengyeleknek 3 volt, nekünk 27 – a szerk.)

„Mi tovább is el fogunk jutni, egészen addig, hogy meg fogjuk kapni a pénzt” – bizakodott Navracsics. A miniszter abban bízik, hogy a Tanácsban az a pont nem fog változni, amivel elfogadták a helyreállítási pénzeket, de a többi (vagyis a pénzek felfüggesztése) akár még pozitívan is változhat.

Gulyás a tanárkirúgásokról: A törvényeket mindenkinek be kell tartania

Kis kitérő következett, az RTL azt kérdezte, várhatók-e még további tanárkirúgások, miután ma nyolc pedagógusnak rendkívüli felmondással szüntették meg munkaviszonyát, mert polgári engedetlenségben vett részt.

Gulyás szerint a kormány álláspontja nem változott ezzel kapcsolatban.

„A törvényeket mindenkinek be kell tartania, különösen a tanároknak” – mondta.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!