szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök volt az egyik fő attrakció a tihanyi Tranzit Fesztiválon, vagyis a fideszes politikai dzsemborin. Orbán nem sok szót vesztegetett az ellenzékre, kicsit többet beszélt a háborúról, de a legtöbbet az európai léptékű nagy politikai célokról, a magyar vízióról. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását az Orbán-beszédről.

Most érkezett

Egy nagy, közös szelfivel búcsúzott Orbán a Tranzittól

Mi is búcsúzunk, közvetítésünket zárjuk, köszönjük a figyelmet!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Orbán elárulta, mi a hatalom, mi a bingó, és mi a győzelem

Az ezeréves magyar múlt, a magyar kreativitás, az eszesség és okosság – ezeket az erősségeket sorolta fel Orbán, aki szerint ezeket összerendezve lehet másokat megelőzni a világpolitikában. Orbán azt is elárulta, hogy

a politika hatalom, a hatalom pedig a közös cselekvés".

Ha az említett erősségek összejönnek egy ilyen politika- és hatalomfelfogással, akkor Orbán szerint "az bingó, győzelem".

A magyaroknak vannak olyan erősségei, amelyek sikerre vezetnek

Amikor az ember fölmászik egy magaslesre, mert onnan látszik a világpolitika – magyarázta Orbáén –, akkor látszik, milyen irányba megy a világ, miközben a politikus valószínűségekkel dolgozik, amihez kitartás kell, jó idegrendszer. A világpolitikában látszik, hogy "sokan vannak ott, akik nagyobbak mint te, több fegyverük és pénzük van, de

a magyaroknak vannak olyan erősségei, amelyek sikerre vezetnek."

Elismerte a kormányfő, hogy a rendszer nem hibátlan

A rendszer jól van összerakva, a gép működik, jó irányba van állítva a szekér, amit napról napra teszünk, az egy nagy terv részeként vívott küzdelem – magyarázta a miniszterelnök, aki elismerte, "a rendszer nem hibátlan".

Orbán szerint a kitűzött céljhoz még kell 10 év neki

Orbán úgy látja: "populistán, primitíven hangzik, de azt akarjuk, hogy Magyarország gazdag, erős és biztonságos legyen, és minden ország adja meg neki a tiszteletet. Szerinte ma az ország erősebb, gazdagabb és biztonságosabb, mint 13 éve volt, de még lehetne jobb, ennek a kitűzött célnak az eléréséhez kell még tíz év.

Orbán megfejtette, miért rossz a háború Ukrajnában

A háborút meg kell állítani, ehhez "azonnal, feltétel nélkül tűzszünet" kell, aztán lehet béketerven dolgozni és békét kötni – tért át az Ukrajnában zajló háborúra a miniszterelnök, megjegyezve:

okoskodunk a háborúról, de közben tucatjával halnak meg ebben a két percben is emberek".

Szerinte az egyetlen ország, amelyik lokalizálni akarta a háborút, az Magyarország, mindenki más, az "angolszászok" meg inkább globalizálták. Ezután úgy zajlik most szerinte a háború, hogy

pénzt, információt és fegyvereket adunk, az ukránok meg a vérüket, és ez együtt legyőzi majd Oroszországot, de ez nem így van."

Szerinte kellene ehelyett egy új stratégia, mert különben katonákat kellene Ukrajnának, de ezt senki nem akar jelenleg, vagy legalábbis nem vallja be – tette hozzá.

Hozzátette: erről nem szabad beszélni, ha ő ezt elmondja Nyugat-Európában, akkor megvetik érte, nem is nagyon jelenik meg máshol sem, csak Trump elnök szokott hasonlót mondani.

Az Európai Egyesült Államokkal a magyarok nem járnának jól

A nemzetállamok összeszerveződésének birodalmi koncepciójával szemben áll a jobboldal, mert "nem akarunk birodalmi koncepciót" Európában – folytatta. A baj Orbán szerint ma abból van, hogy a britek kiléptek az EU-ból, mert akkor borult fel az addigi egyensúly. Szerinte

a választás után helyre kell állítani az egyensúlyt, különben létrejön az Európai Egyesült Államok, és azzal Magyarország nem jár jól".

"Magyarországra a legnagyobb veszély Brüsszelből leselkedik"

A balliberális Európából birodalmat építeni akarókat kellene legyőzni az EP-választáson Orbán szerint, de ezt a munkát az Európai Néppárt "ellógja", és ehelyett szövetségeket köt a baloldallal. Orbán szerint meg kell értetni az európai jobboldallal annak jobbszéléről, hogy a jobboldalon kell szövetséget csinálni. "Ha átkacsingatunk a másik térfélre, akkor abból nem lesz egység, meg abból is csak baloldali győzelem lesz, ha azt nézzük, hogy jót ír-e rólunk a sajtó". Szerinte

a jobboldali egység nincsen meg ma Európában.

Az EP-választás tétje szerinte az, hogy megszülethet-e ez az európai egység, és ha igen, az le tudja-e győzni a baloldalt, mert most "Magyarországra a legnagyobb veszély Brüsszelből leselkedik".

 

"Kormányon voltunk, de hatalmon nem"

Az első ciklusban, 1998–2002 között "kormányon voltunk, de hatalmon nem" – árult el egy titkot Orbán. Méghozzá azért alakult ez akkor így, mert a hatalom továbbra is a baloldal kezében volt, miután "történelmileg" ők uralták a gondolatformálás fő intézményeit Magyarországon.

Hogyan vegyünk át hatalmat a baloldaltól? – gyorstalpaló

Amikor írtam az egyetemi szakdolgozatomat a politikai mozgalom a politikai rendszerben címmel – mesélte Orbán –, kezembe került "egy echte baloldali biblia" szakirodalomként. Ebben olvasta, hogy ha a baloldal kezéből nem lehet kicsavarni a hatalmat, akkor inkább a körülötte lévő intézményeket kell átformálni, és az sikerre vezet.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!