szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre nehezebben tudja működtetni Iványi Gábor egyháza és egyesülete a kiterjedt egészségügyi és oktatási intézményrendszerét, mivel a NAV továbbra is minden beérkező pénzt leemel a számláikról. Iványi jelezte: utolsó segélykiáltásként levelet írtak az államfőnek és a miniszterelnöknek, mert intézményeiket nem szeretnék átadni az államnak, hanem folytatni szeretnék, de a kormány nem nyitott a megoldásra. Abban is bízik, hogy talán sikerül egy szakmai befektetőt találniuk, aki segít, egyelőre próbálnak túlélni.

Hétfőn összehívtam az egyház rendkívüli közgyűlését és két napirendi pontot tárgyaltunk, az egyik az Izraelt ért támadás, „embertelen borzalom” elleni tiltakozás volt, a másik, hogy harmadik hónapja a Belügyminisztérium sürgetésére a NAV-hoz kerül minden állami normatívánk, így nem tudunk fizetni az alkalmazottainak, csak részben abból a mintegy 140 milliós szolidaritási alapból, ahová önzetlen adományok érkeztek – jelentette be Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület fűtött hajléktalanszállóján tartott szerdai sajtótájékoztatóján.

Iványi elmondta azt is, hogy beszélt Karácsony Gergely főpolgármesterrel, aki jelezte, hogy a főváros is igyekszik támogatást nyújtani az Oltalom Karitatív Egyesületnek, elkerülve, hogy az a pénz is a NAV-hoz kerüljön, ahogy az történt az 1 százalékos felajánlásokkal. Iványi megjegyezte: Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium államtitkára közben azt javasolta nekik, hogy ebben a helyzetben vagy szedjenek tandíjat az amúgy is rászoruló, nélkülöző gyerekektől, vagy ha gondolják, adják át az államnak az oktatási intézményeiket.

Iványi Gáborék abaújkéri iskolájában már nincs tanítás

Egyelőre nem tudni, mikor nyithatnak újra, de most olyan nagy a tanárhiány, hogy képtelenség órát tartani. Szerdára ígért sajtótájékoztatót az egyház vezetése az ügyben.

Iványi Gábor köszönetet mondott a mintegy ezer dolgozójuknak, hogy ameddig lehetett, pénz nélkül, vagy minimális fizetésért is ellátják a munkájukat. A NAV-elvonások és a pénztelenség azonban egyre több munkatársukat kényszeríti felmondásra, és az emiatti emberhiány okán több intézményük kényszerült már átmenetileg bezárni. Hozzátette: sok szülőtől érkezett közben támogató nyilatkozat arról, hogy ragaszkodnak az Oltalom Egyesület intézményeihez, és nem szeretnék máshová vinni a gyereküket.

Iványi jelezte, hogy eddig két helyen, Abaújkéren és a beregi térségben függesztették fel néhány napra az iskoláik működését, de lehet, hogy a kilátástalannak tűnő helyzet miatt távozó kollégák miatt létszámhiány okán több intézmény működése hosszabb időre is ellehetetlenülhet. Ő azonban abban bízik, hogy „a döntéshozók nem folytatják tovább az intézményrendszer szétverését”, és kár lenne, ha „újra egyházüldözés áldozataivá válnánk”. Hozzátette: a NAV által megterhelt templomaink is lehet, hogy bezárni kényszerülnek.

 

Iványi Gábor a sajtótájékoztatón
hvg.hu

A sajtótájékoztatón Szécsi Viktor szociális munkás, aki 19 éve dolgozik a Fűtött utca hajléktalanszállón, elmondta: az ellátottak és a munkavállalók, továbbá azok családjának jövője „forog kockán”. Mint mondta, az ellátott hajléktalanok is aggódnak a sorsuk miatt, ráadásul „jelentős részük mozgáskorlátozott, demens”, akik után sem más hajléktalanellátó vagy egészségügyi intézmény „nem kapkod”. Úgy vélte, a helyzet drámai, de kollégáival kitartanak a végsőkig.

Iványi Gábor szerint is sajnos reális a veszély, hogy több száz hajléktalan ember kerülhet vissza az utcára, éppen most, amikor „jön a tél, mi pedig nem tudunk fűteni, ha nincs pénz, nem beszélve a szakemberhiányról, ha nem tudunk nekik fizetni”. Beszélt a lelkészképző főiskolájuk szintén bizonytalan sorsáról is, mondván: az 500 hallgató és 130 oktató jövője is veszélybe került, ezért most megpróbálnak szakmai befektetőt bevonni, ami talán a többi közoktatási intézményüket is megmenthetné.

Van tanár, aki inkább koplal, csak hogy a rászoruló gyerekeket elláthassa és taníthassa

Az oktatásért is felelős Belügyminisztérium felajánlotta, hogy az érintett iskolákat átveszi az állam.

Iványi szerint az államnak való intézményátadás nem jó út, amúgy pedig támogatást, együttérzést csak a Mazsihisztől kaptak, a történelmi egyházaktól egyáltalán nem. Megjegyezte: „az állam részéről nem érkezett komolyan vehető ajánlat”, csak Maruzsa Zoltán államtitkár üzent kedden ismételten annyit, hogy ha nem tudják tovább üzemeltetni az intézményeiket, akkor jelezzék, hogy mit adnának át az államnak. Iványi szerint azonban nem biztosított, hogy az állam megfelelően tovább vinné az intézményeiket. Úgy vélte,

nehéz nem azt feltételezni, hogy az egyházunk és az intézményeink tudatos ellehetetlenítése folyik.”

Iványi szerint ők folytatni szeretnék a munkát, de „van, akinek ez nem érdeke”. Szerinte sem anyagi, sem politikai hasznot nem hoz a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség intézményeinek átvétele. Ma levelet is küldött – folytatta – Novák Katalin államfőnek, Orbán Viktor kormányfőnek és Kövér László házelnöknek, hogy oldják meg a helyzetet, „az állam kössön szerződést a MET-tel", és állítsák helyre a MET rendes egyházi státusztát, de ennek hiányában a jelenlegi státuszuk alapján is lehetne szerződni. Közben kérik, hogy az állam által átvállalt feladatok ellentételezését maradéktalanul kapják meg.

Iványi jelezte: az állam visszatartja tőlük a kiegészítő támogatást, így évi mintegy 2 milliárd forinttól esnek el, most összesen ennyit akar behajtani tartozásként a NAV. Megjegyezte, megtévesztő lehetett sokaknak Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyilatkozata, miszerint 2010 óta jelentős összeggel támogatta őket az állam. Csakhogy – tette hozzá –, ha a pénzt leosztjuk, akkor a munkavállalóink nettó bére sem jön ki belőle, miközben más költségeink is vannak, hiszen gyógyszert veszünk és napi 1400 adag éltelt finanszírozunk.

Semjén: A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség 2010 óta összesen 26,5 milliárd forintot kapott

A miniszterelnök-helyettes azt is kijelentette: nem igaz, hogy a MET ne kapta volna vissza az egyházi státuszát, hiszen bejegyzett egyház, bírósági nyilvántartásban is így szerepel.

A keddi sajtótájékoztató teljes felvétele itt nézhető vissza:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!