Nyilvános rangsor készült arról, hogy mely kórházakban mekkora a kórházi fertőzések aránya

A vérmérgezést okozó fertőzésekben élen járnak a nagyobb budapesti és vidéki kórházak.

  • hvg.hu hvg.hu
Nyilvános rangsor készült arról, hogy mely kórházakban mekkora a kórházi fertőzések aránya
„A betegek halálát a kórházak csak nagyon kis százalékban tudják be a kórházi fertőzéseknek, közben azonban a fertőzéses esetek 30-40 százalékában a beteg meghal” – többek között ez derül ki a Direkt36 kórházi fertőzésekre vonatkozó elemzéséből.

A portál peres úton szerezte meg a kórházi fertőzésekre vonatkozó 2015-2016-os adatokat, amely alapján kijelenthető, hogy Budapesten és vidéken is egyaránt komoly problémát jelentenek a kórházi fertőzések, amelyek több esetben halállal is végződhetnek. Az elemzés szerint

a legkritikusabb osztályok az intenzívek, a sebészetek és a belgyógyászatok.

Az adatok alapján a multirezisztens kórokozók okozta fertőzésekben (olyan baktériumok, amelyek többféle erős antibiotikumnak is ellenállnak, miközben súlyos szövődményeket okozhatnak az eleve legyengült pácienseknél) élen jár a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet, az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet és a budapesti Károlyi Sándor Kórház.

A clostridium difficile fertőzések, amelyek súlyos hasmenéssel, extrém esetben életveszélyes bélgyulladással járnak, gyakori kórházi fertőzésnek számit. Az erre vonatkozó listát a fővárosi intézmények vezetik: (a fertőzések gyakorisága 100 ezer ápolási napra vetítve)

  1. Budapest – Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház 203,01 (a fertőzések gyakorisága 100 ezer ápolási napra vetítve)
  2. Budapest – Károlyi Sándor Kórház 167,15
  3. Budapest – Észak-budai Szent János Centrumkórház 156,36

Ami a véráramfertőzéseket illeti, a főváros itt is rosszul teljesít. Véráramfertőzésről akkor beszélhetünk, amikor a kórokozók a vérkeringésbe bejutva nagyon súlyos állapotot – vérmérgezést vagy szepszist – idéznek elő, amely az esetek egy jelentős részében halálos.

  1. Budapest – Egyesített Szent István és Szent László Kórház 61,26
  2. Debrecen – Debreceni Egyetem Klinikai Központ 56,50
  3. Budapest – Észak-budai Szent János Centrumkórház 56,21

A teljes elemzés itt érhető el.

 

Direkt36: Sokkal több a kórházi fertőzés Magyarországon, mint amennyit az intézmények jelentenek

Erre utal a gyógyszerrendelések, illetve az EU-s és a magyar statisztika közötti szignifikáns különbség mellett az is, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság sem bízik a hivatalos számokban.

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.