szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai nagykövet szerint az Egyesült Államok és Magyarország között felmerülő nehézségek könnyebben megoldhatók lennének, mint a Rubik-kocka kirakása, „ha megvan a politikai akarat”.

„Tudták, hogy több mint 43 kvintillió lehetséges kombináció létezik egy háromszor hármas Rubik-kockán?” – kérdezte David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, aki az amerikai nagykövetségen tartott fogadást és Rubik-kocka-kirakó versenyt, ahová meghívta többek között Rubik Ernőt, illetve Mérő Lászlót is.

Pressman beszédet tartott, amelyben a Rubik-kocka kirakásának sokszínűségével akarta érzékeltetni, hogy az Egyesült Államok és Magyarország között felmerülő nehézségek mennyivel könnyebben megoldhatók lennének, „ha megvan a politikai akarat”.

Ahogy a múlt heti beszédemben világossá tettem, az Egyesült Államok már meghozta azt a döntést, hogy felismerhetőbb kapcsolatot akar Magyarország kormányával. De egy kapcsolat jobbá tétele nem olyan választás, amelyet egy kormány egyedül meghozhatna

– folytatta Pressman, aki szerint „a rejtvények megoldására tett erőfeszítéseink sokat elárulnak arról, hogy kik vagyunk – mint diákok, tanárok, kormányok”.

A már fentebb is említett Pressman-féle beszédben többek között az hangzott el, hogy

  • Magyarországot nem érdekli a konstruktív párbeszéd, és egyre inkább elszigetelődik a NATO közösségétől;
  • illetve hogy Magyarország háborúval kapcsolatos hozzáállása „távol áll a Transzatlanti Szövetségtől, amely szövetség szilárdan állt a szovjet birodalommal szemben, és sértetlenül, megerősödve emelkedett ki a küzdelemből, mialatt a Szovjetunió összeomlott”.

Erre reagálva Menczer Tamás külügyi kapcsolatokért felelős államtitkár úgy vélekedett, hogy Pressman nem úgy beszélt, mint egy nagykövet, hanem mint egy „baloldali aktivista”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!