Tetszett a cikk?

Kreatív módszerekkel próbálnak megoldást találni a magyarországi iskolák, hogy betartsák a mobiltelefonok tiltását kimondó belügyminisztériumi rendeletet. Akad olyan intézmény, ahol elég a táskában tartani a kikapcsolt mobilt, máshol korábban kell bemenni, hogy legyen elég idő egyenként aláírni az átvételi elismervényt. És akad olyan iskola is, ahol arra is felkészültek, ha a diák feljelenti a pad alatt mobilozó osztálytársát.

Átlátszó dobozok az osztálytermekben, iskolatáskák mélye, szekrény, buborékfólia, tanári, vagy egyszerű polc – az első nap tapasztalatai alapján változatos módszerekkel próbálják megoldani az iskolák, hogy a gyerekek ne vigyenek be magukkal mobiltelefont. A kreativitást egy augusztusi kormányrendelet kényszerítette ki, amelyik megtiltotta a mobilok használatát az intézményekben, a Belügyminisztérium azt viszont már az iskolákra bízta, házirendjükben hogyan szabályozzák az eszközök elvételét, tárolását, majd kiosztását. Ha valamelyik iskola nem tartja be a szabályt, annak következménye lehetnek, mint ahogy azt a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatójának menesztése is bizonyította.

Cikkünkben arról most nem nyitunk vitát, hogy van-e értelme a XXI. században egy ilyen korlátozásnak, az érvekről és ellenérvekről korábban Gyarmathy Éva pszichológussal beszélgettünk. Arra viszont kíváncsiak voltunk, a gyakorlatban hogyan oldják meg a telefonelvételt az iskolák, ezért arra kértük olvasóinkat, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat, már ha volt ilyen, és nemcsak az évnyitóra kellett bemenniük a gyerekeknek.

Ahol már eddig sem vihettek

Az gyorsan kiderült, hogy a legtöbb iskolában hétfő reggel úgy kezdődött a tanítás, hogy nemcsak a szülők, a tanárok sem igazán tudták, mi a teendő. „Hétfőn lesz róla értekezlet” – foglalta össze a helyzetet röviden egy pedagógus. Mások arról meséltek, hogy ők már a múlt héten azt kérték a szülőktől, ha lehet, ne vigyen magával okoseszközt a gyerek. És persze akadnak olyan intézmények is, ahol semmilyen változást nem hozott a rendelet a napirendben.

„Nálunk nem új keletű a telefonbegyűjtés, mindkét gyerekem iskolájában ez a módszer évek óta, amivel a szülők többsége egyetért és be is tartja. Technikailag mindkét helyen úgy néz ki, hogy reggel beteszik a telefonjukat egy dobozba, az a tanáriba kerül, és nap végén visszakapják” – írta olvasónk, aki olyan esetre sem emlékszik, hogy eltűnt volna a mobil.

Akadnak olyan helyek, ahol nem sokat gondolkozott az iskola vezetése, egyszerűen a tanáriban gyűjtik a telefonokat. Hogy ott mibe teszik, az már a szülőkön múlik, az RTL például tud olyan budapesti középiskoláról, ahol minden nap új buborékfóliát kell vinnie a gyerekeknek, méghozzá a szülő pénzén. Egy soproni általánosban pedig a portán kell leadni a készülékeket, és csak annyit mondtak, hogy „tegyék be valamibe”.

„Már a hétvége előtt tájékoztattak, hogy felelősséget nem vállalnak a készülékekért. Nem hiszem, hogy garantálni tudják a telefon épségét, valamint azt, hogy ne keveredjen el” – írta az egyik érintett szülő.

Egy másik soproni iskolában még okosórát sem szabad hordani, a több telefonos trükköt pedig egy másik szabállyal próbálják kiiktatni. „Ha valaki egy másik telefont ad le, mert mondjuk a sajátját inkább elrakja kikapcsolva és valamelyik órához kellene mégis az okoseszköz, akkor nem veheti elő a sajátját a táskából mert arra úgy tekintenek, mint ha nem lenne ott. Ilyenkor órai munkára kap egy elégtelen osztályzatot” – mesélte egy anyuka.

Ahol előkerülnek a zoknik

Van, ahol a tároláshoz átlátszó műanyag dobozokat vettek, amiket az osztálytermekbe raktak, így legalább a gyerekek is látják, hogy épségben vannak a készülékek. Igaz, ez csak ideiglenes intézkedés.  „Az első-második héten türelmi idő lesz, hogy ne izguljanak és fokozatosan szokjanak le róla. Óra elején berakja, szünetben visszakapja. A harmadik héttől a dobozok bekerülnek az irodába, és tanítás után kapják vissza” – írta egy olvasónk.

Máshol ehhez egy-két ruhadarabra is szükség van.

„A telefont egy zokniba kell tenni, valószínűleg a sérülés ellen, és ráírni a nevet. Azt, hogy kinek és hol kell leadni azt még nem tudjuk” – jött a tömör helyzetjelentés egy XVI. kerületi iskolából.

Szintén egy XVI. kerületi gimnáziumból jelentették, hogy ott helye van a telefonoknak, de más problémák azért akadnak. „A porta mellett van egy szekrény, ahol minden osztálynak van egy polca. Ide egy kijelölt tanár (az igazgatóhelyettes) jelenlétében kell a telefont a szekrénybe reggel berakni, de úgy, hogy a sérülés ellen buborékfóliába kell(ene) becsomagolni, betenni egy átlátszó, zárható borítékba vagy zacskóba és erre ráírni a nevet és a telefon típusát. Elvinni a telefont a kijelölt tanár jelenlétében lehet csak, ha nincs ott (“mert ezernyi más dolga is van”) akkor meg kell keresni őt” – mesélte egy szülő. Arra viszont még nincs válasz, mi lesz a későkkel, vagy azokkal, akik mondjuk hamarabb mennek haza, akár rosszullét miatt.

Tinik mobiltelefonokkal
VOISIN / Phanie / Phanie via AFP

Emellett több olyan iskoláról is tudunk, ahol nem veszik el a diákoktól a mobilt, egyszerűen csak megkérik őket, hogy hagyják azt a táskájukban és kapcsolják ki.

Léteznek emellett olyan iskolák is, ahol nem várt nehézségekkel szembesültek a diákok. Ilyen az a szigetszentmiklósi gimnázium is, ahol korábban naponta többször is használták a diákok az iskolai szekrényeket, épp azért, hogy ne kelljen egész nap magukkal cipelniük a könyveket és a tornaszereket. Ennek most vége.

„Az új szabály, hogy reggel megkapjuk a szekrénykulcsot, kikapcsolt állapotban belerakjuk a telefonunkat, ezután bezárjuk a szekrényt, ami így egész nap zárva lesz, majd a portán leadjuk a kulcsokat. Ezt majd az utolsó órán kapjuk vissza az órát tartó tanártól, így viszont amit eddig tároltunk benne, azt ki kell venni” – mondta egy diák.

Ahol kulcsra zárják a termet

A nagyobb létszámú iskolákban egyelőre arra sem találtak megoldást, hogy külön iskolaszekrények hiányában ne teljen túl hosszú időbe a telefonok leadása. Egy győri technikumban ezért azt találták ki, hogy 8 óra helyett 7:50-re kell bejárniuk a diákoknak.

A telefonokon fel kell tüntetniük a nevüket és a telefon típusát, majd utána az átvételi lapon alá kell írniuk, hogy biztosan leadták. Ezután az eszközöket egy 70 forintért kapható zacskókba gyűjtik és tanítás alatt tanulási célokra sem lehet használni még tanár engedélyével és kérvényezésével sem, csak és kizárólag a tanítási órák (órarend szerint, mert osztályonként eltérhet az órák adott napra eső száma) végeztével kaphatják vissza” – szólt a beszámoló.

Egy fővárosi, 650 fős technikumban szintén ideiglenes intézkedést vezettek be, itt a gyerekeknek az ablakpárkányra kell tenniük a készüléket, a szünetekben pedig kötelező kimenni az osztályteremből, amit kulcsra zár a tanár.

„Ha bent hagytunk valamit, mondjuk a kulacsunkat vagy a szendvicsünket, nem tudunk érte visszamenni, és az ebédet sem tudjuk a teremben megenni, mint eddig” – írta fiatal olvasónk. Igaz, nekik legalább annyit ígértek, hogy a hét közepére már találnak jobb megoldást, bár az továbbra is kérdés, mi lesz, ha mind a 650 gyerek egyszerre akarja majd felvenni a mobilt a tanítás végén.

Diákok mobiltelefonokkal
Iris van den Broek / ANP MAG / ANP via AFP

Ebben az iskolában egyébként olvasónk osztályfőnöke „szolidaritásból” szintén kitette a párkányra a telefonját, más intézményben azonban ellenállásba ütközött, amikor ezt az ötletet felvetette az igazgató.

„Az értekezleten elhangzott, hogy a gyerek ne frusztrálódjon, ezért a tanárok is tegyék be a fiókjukba a telefont, ne vigyék be órára, ha pedig mégis beviszik, akkor ne nézegessék. Ezt általános felháborodás követte, kiabáltak az igazgatónővel. Még szünetben sem lehetne a telót nyomkodnunk, hogy a gyerek meg ne lássa, és ugyanez lenne érvényes a pedagógus asszisztensekre és a takarítónőkre” – mesélte egy tanár.

Ahol kipakoltatják a táskát

Mindezek után adódik a kérdés: mi történik, ha a tiltás ellenére valakit mégis mobilozáson kapnak. Van, ahol nincs komoly következménye, igaz, itt nem is feltétlenül szedik el őket.

„Nálunk ezután is be lehet vinni a telefonokat, tanára válogatja, hogy elkéri-e a diáktól óra kezdete előtt. Ha igen, a tanár beszedi és leteszi a teremben lévő tanári asztalra, óra végén mindenki elveszi, mert szünetben a diáknál lehet. Valamelyik tanárt pedig nem érdekli, de ha rajtakap nyomkodáson, elveszi tőle és az asztalra kiteszi, amit óra végén el lehet vinni” – kaptuk az üzenetet egy budapesti gimnáziumból.

Máshol drasztikusabbak a szankciók. „Aki kiveszi a mobilt a lezárt dobozból, azonnali igazgatói intővel kell számolnia” – írta az egyik olvasónk. Egy kelet-magyarországi falu iskolájában még ennél is tovább mentek.

„Nálunk az igazgatói értekezleten elhangzott, hogy a gyerek, ha elárulja, hogy az osztálytársánál mobil van, az osztálytársat be kell kísérni az igazgatónő irodájába és két tanú jelenlétében megkérni, pakolja ki a táskáját. A telefont ilyenkor elvesszük, borítékba tesszük, aláíratjuk a borítékot a gyerekkel, betesszük az iskolatitkárhoz, majd a szülőnek adjuk vissza. A telót, nem az iskolatitkárt – sommázta az első nap tapasztalatait egy kis település tanára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!