szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

Sajtótájékoztatót tartott Rétvári Bence az árvízi helyzet alakulásáról.

Keddre nyolccal bővült azoknak a magyarországi településeknek a száma, amelyek árvízi védekezésében a Magyar Honvédség is részt vesz, már 1400 katonát csoportosítottak át a feladatra – derült ki a Belügyminisztérium államtitkárának, Rétvári Bencének a reggeli, Árvízi védekezés 2024 feliratú pult mögött tartott sajtótájékoztatójából.

Mint mondta, a következő napokban a területvédelmi tartalékosokat is bevetik, szerdán Pilismaróton kezdik meg az árvízi szolgálatot. Rétvári tájékoztatása szerint a bevetett honvédok ellátása egyelőre nem igényel külön erőforrást, a szállást a katonaság tudja biztosítani, de nem zárta ki, hogy ha súlyosabb lesz a helyzet, és sok ezer katonát kell átvezényelni, akkor szükség lesz helyi szálláshelyekre számukra.

Az államtitkár külön köszönetet mondott az önkéntes tűzoltóknak és polgárőröknek, akik szintén segítenek a védekezésben, és elmondta, a vészhelyzet ellenére az oktatási és egészségügyi intézmények a megszokott módon, zavartalanul működnek.

„Magától értetődő, hogy az állami vezetők, Orbán Viktor és Pintér Sándor minden külföldi programot lemondtak, amíg kritikus a helyzet a gátakon”

– mondta Rétvári, majd rátért az önkormányzatok szerepére a munkákban. A védekezésre költött kiadásokat az állam utólagosan finanszírozza, de az ilyen vis maior helyzetekben 50 százalék előlegre is van lehetőség a védelmi készültség elrendelése után, ezt a legtöbb érintett település már elrendelte. Mint mondja, a kiadások 70-90 százalékát az állam állja; leginkább homokra, homokzsákokra, szivattyúzás, átmeneti szállás biztosítására, rendkívüli szociális segélyre szoktak pénzt kérni az önkormányzatok.

Sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint 2013-ban

az államtitkár szerint, az elmúlt tizenegy évben ugyanis jelentős léptékű árvízvédelmi fejlesztések valósultak meg összesen 150 milliárd forint értékben, idetartoznak a zsilipek és duzzasztók fejlesztése, a védvonalak megerősítése, záportározók kialakítása és a mederrendezési beavatkozások is.

Felszólalt Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője is, aki elmondta: a Duna alsó szakaszán készen állnak az érkező árhullámra, a helyzet inkább északon lesz kritikus. Az OVF az állami és önkormányzati védekezés számára is biztosít homokzsákokat, előbbibe 2 millió, utóbbi részére 1,4 millió zsákot csoportosítottak át.

Egyre nagyobb szerepük lesz a tűzoltóknak is a védekezésben – derült ki Góra Zoltán katasztrófavédelmi főigazgató szavaiból. Mint mondta, keddtől kezdve öt megyében (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Vas és Veszprém) 24 órás szolgálati rendre álltak át a tűzoltók, ezzel egy teljes napi létszámot tudnak csak az árvízi védekezésre biztosítani. Szerdától további területeken alakítják át a szolgálati rendet, a fővárosi és a Nógrád megyei tűzoltókat is nagyobb számban vonják majd be – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!