szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Halastavakkal trükközhetett egy vállalkozó.

Költségvetési csalás, valamint hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt tett feljelentést az Integritás Hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) – közölte néhány napja a hatóság. Azt írták, három projekt miatt tettek feljelentést, amelyek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programban (MAHOP) összesen 487 millió forint uniós forrást kaptak Nógrád két településén.

A közlemény szerint egy időben EU-s források is rendelkezésre álltak arra, hogy halastavakat hozzanak létre, ezzel a lehetőséggel pedig élt egy olyan vállalkozó is, akinek Kazáron és Mátraverebélyen is voltak céges telephelyei. Az uniós program összköltsége 973 millió forint volt.

A hatóság szerint a kedvezményezett 2018 és 2023 között nem végzett engedélyezett halgazdálkodást, mivel nem volt halgazdálkodási joga a NÉBIH adatbázisa alapján. Amikor benyújtotta támogatási kérelmét, korábbi számlákkal akarta igazolni azt, hogy ő bizony legálisan üzemeltetne halastavakat. Mindezt úgy, hogy nem csak a NÉBIH-től nem volt engedélye, de vízjogi üzemeltetési engedélye sem volt. Az Integritás Hatóság állítja: az illető a támogatást jogosulatlanul vette igénybe, azt pedig a MAHOP céljaival nem összeegyeztethetően használta fel.

Sőt: az illető kapott 117 millió forintot gépbeszerzési támogatásként is, erre pedig szintén nem lett volna jogosult, mivel a pályázat azt írja elő, hogy ilyet csak az kaphat, aki legalább 20 hektáros alapterületű halastavat üzemeltet, de a vállalkozónak ennél csak jóval kisebb volt.

A hatóság szerint valószínű, hogy a vállalkozó fiktív számlákkal trükközött. Sőt, szerintük volt a projektben összeférhetetlenség is az ajánlattevők, szállítók és a vállalkozó között is. Összesen nettó 623 millió forint értékű számlát olyan szállítók állítottak ki, amelyek nem voltak függetlenek magától a vállalkozótól.

A hatóság szerint megalapozott a kettős finanszírozás gyanúja is. Két támogatott projektben nem azonosítható, miként oszlottak meg a feladatok. Az IH azt is feltételezi, hogy a kivitelezők nem is tudták volna végrehajtani a munkát, amit vállaltak. A hatóság vizsgálódása miatt a vállalkozót már korábban kizárták a támogatási rendszerből, az Agrárminisztérium ráadásul követeli vissza tőle a pénzét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!