szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közösségi kiállást az OBT következő ülésének kezdetére tervezték.

Nyilvános közösségi kiállást szervez a bíróságokért a Res Iudicata – Bírák a Társadalmi Tudatosságért Egyesület szerda délelőtt. Mint azt az esemény oldalán jelzik, céljuk, hogy átadják a közelmúltban megkötött, az igazságszolgáltatást érintő négyoldalú megállapodás elleni tiltakozó nyilatkozatokat és aláírásokat az Országos Bírói Tanács (OBT) ülése előtt a megállapodást aláírók jelenlévő képviselői részére.

Várunk mindenkit, aki jelenlétével kívánja kifejezni a bíróságok jelenlegi helyzete iránti szolidaritását egy békés, szigorúan politikamentes eseményen

– írták. Ahogy a meghívóban is szerepel, az esemény időpontjának időzítése nem véletlen, az OBT szerda délelőtt tartja következő ülését, ahol a meghirdetett napirend szerint maguk közül megválasztják a testület következő elnökét. Az előző elnök, Szabó Péter a hét elején mondott le megbízatásáról, miután bizalmi szavazást terjesztettek be ellene az Igazságügyi Minisztériummal megkötött megállapodás miatt.

Az OBT nyolc tagja november 20-án, Gyulán szavazta meg a kormány javaslatát a bírák és az igazságügyi alkalmazottak fizetésemeléséről, ezzel egy időben azonban arra is áldásukat adták, hogy a tárca a pénzért cserébe reformokat hajtson végre az igazságszolgáltatásban. Az OBT mellett az aláírók között volt Varga Zs. András, a Kúria, valamint Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is. Az OBT megosztottságát jelzi, hogy a 15 fős testület 14 választott tagjának csak a fele támogatta a megállapodást, de mivel a hivatalból tag Kúria-elnök is igennel szavazott, megvolt a szükséges többség.

A Magyar Bírói Egyesület honlapján azóta már több mint ezer bíró és igazságügyi alkalmazott tette közzé – névvel és beosztással – a tiltakozó nyilatkozatát, többségük az igennel szavazókat okolja a kialakult helyzetért, és zsarolással, a függetlenség és a bírói eskü megcsúfolásával vádolja őket, Véleményük szerint a bírói fizetéseket semmilyen alku tárgyává nem lehet tenni.

A bírák és igazságügyi alkalmazottak illetményalapja három éve változatlan, és a kormány az idei költségvetés tervezetében annak ellenére sem emelt rajta, hogy ezt a törvény szerint meg kellett volna tennie. Ezután derült ki, hogy a reformokkal kötnék össze a pénz emelését.

Arról, hogy pontosan mi szerepel a botrányt kirobbantó megállapodásban, és miért akkora a felháborodás a bírák között, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

(Címlapképünkön az új összetételű Országos Bírói Tanács alakuló ülése.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!