Karácsony Gergely: Maradjon a lomtalanítás, csak a kerületek kérésére legyen változás
A főpolgármester szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány nem egyeztet Budapesttel a lomtalanítási rendszer átalakításáról.
hvg.hu
„Jogállamban a kormány a megválasztott polgármesterekkel tárgyal, pártállamban meg a városi párttitkárral. Ez meg itt egy pártállam, még a lomtalanítás dolgában is” – írta Facebook-oldalán Karácsony Gergely főpolgármester.
A politikus szerint a kormány a lomtalanítás rendszerének átalakításáról a Fidesszel egyeztet, a fővárossal és a kerületekkel viszont nem. Tájékoztatása szerint ők viszont egyeztettek az elmúlt hetekben a kerületekkel és a hulladékgazdálkodásért felelős Mollal is.
Ennek alapján egy dolog világos: maradjon a lomtalanítás, a mostani rendszerben csak a kerületek kérésére legyen változás
– fogalmazott.
Karácsony Gergely azt is megjegyezte: van mit javítani a lomtalanítás jelenlegi rendszerén, hogy az zöldebb és fenntarthatóbb legyen.
A lomtalanítás rendszerének változásáról először a Szabad Európaírt, értesüléseiket pedig később a MOHU is megerősítette. A tervek szerint gyökeresen megváltozna az eddigi gyakorlat, ugyanis az eddigiekkel ellentétben, nem a házak előtt kellene lepakolni a lomokat, hanem a kerületekben kijelölt átvevőpontoknál lehetne azoktól megszabadulni. Itt szakemberek veszik majd át a kidobásra ítélt tárgyakat, eszközöket és konténerekben helyezik el, amelyeket a három nap során folyamatosan ürítenek majd munkatársaik.
Tényleg 2025 jelenti a lomizás végét? Mi változik azon túl, hogy messzebbre kell majd vinnem a nagyitól örökölt vitrint? Van-e bármi környezetvédelmi előnye a MOHU tervének? Megnéztük, mit jelent a ház elé kipakolt kincsek korszakának vége, és annyi biztos, hogy mostantól jobban oda kell figyelnünk a szemetünkre.
Nincs egy kézben az állami vagyon, nagy a veszélye, hogy széthordják – figyelmeztet Mihályi Péter közgazdász, az MTA levelező tagja, aki szerint az állam rendszerint a piaci árnál olcsóbban ad el és drágábban vásárol.