A munkanélküliségi ráta 2006 májusára 7,9 százalékra csökkent az EU-ban, szemben az áprilisi 8, illetve az egy évvel korábban jegyzett 8,7 százalékkal. Az európai munkanélküliek száma mintegy 18 millió, ebből 11,5 millió a közös európai valutát használó euróövezetben él.
A legnagyobb javulást Észtországban jegyezték, ahol egyetlen év alatt 8,2 százalékról 4,9 százalékra esett vissza a munkanélküliségi ráta, továbbá Lettországban, ahol a tavaly májusi 8,7 százalékkal szemben a munkanélküliek aránya jelenleg 5,6 százalék.
Jelentős haladást könyvelhet el az EU öt nagy gazdasága közül három. Németországban a jelek szerint eredményesnek bizonyul Angela Merkel kancellár reformpolitikája, hiszen alig egy év alatt mintegy félmillió új állást sikerült létrehozni, így a munkanélküliség egy év alatt 9,5 százalékról 8,3 százalékra csökkent. Franciaországban és Spanyolországban egy százalékponttal csökkent a munkanélküliség, 8,8 százalékra, illetve 8,3 százalékra.
Ezzel szemben fél százalékponttal, 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Nagy-Britanniában. Ez jelzi a brit gazdaság enyhe visszaesését, ám mindezzel együtt továbbra is a briteké a legalacsonyabb munkanélküliség az EU öt legnagyobb gazdaságát működtető tagország közül. Olaszországban a munkanélküliség továbbra is 7,7 százalék, alatta marad az euróövezet átlagának.
A 25 tagállam közül tizenhétben csökkent a munkanélküliség, öt államban enyhén nőtt (Egyesült Királyság, Szlovénia, Málta, Magyarország, Luxemburg), míg Ciprus, Portugália és Olaszország esetében nem észleltek változást.
Az európai listavezető Lengyelország (16,4 százalék), majd Szlovákia (15,5 százalék) és Görögország (9,6 százalék) következik. A pozitív toplistát Hollandia és Dánia vezeti (3,9-3,9 százalék), majd Írország (4,3 százalék), Luxemburg (4,7 százalék), illetve Ausztria és Észtország (4,9 százalék) következik.
A nemek szerinti arányokat vizsgálva: a férfiak körében 7,5 százalékról 6,9 százalékra csökkent a munkanélküliség, míg a nők körében magasabb szintről nagyobb mértékű csökkenést regisztráltak 10,1 százalékról 9,2 százalékra.
A fiatalok magas munkanélküliségi aránya továbbra is súlyos problémaként jelentkezik: a 25 évesnél fiatalabbak 17,7 százalékát érinti. Számuk szinte ijesztő méreteket öl például Lengyelországban (33,3 százalék) és Szlovákiában (29,7 százalék), valamint Franciaországban (20,8 százalék) és Belgiumban (20,7 százalék).