szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogsértést követett el annak a cégnek a vezetése, amely nyilvánosan közzétette azoknak a dolgozóknak a listáját, akik a tavalyi évben legalább húsz napot táppénzen voltak - közölte az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH).

A hatóság a meg nem nevezett munkáltatót eltiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni folytatásától és a határozat közzétételét rendelte el - tartalmazza a közlemény. A cégen belül működő szakszervezet a dolgozók érdekében fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, sérelmezve, hogy a cég vezetése a táppénzes alkalmazottak név szerinti listáját nyilvánosságra hozta. A szakszervezet felszólította a munkahely vezetését a lista eltávolítására, azonban a kérését elutasították.

Az érdekképviselet szerint a munkáltató döntése sérti az alkotmány, a Munka törvénykönyve, az adatvédelmi törvény, valamint az egyenlő bánásmódról szóló törvény rendelkezéseit, ezért kezdeményezte a hatóság eljárását. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság az ügyet közérdekű igényérvényesítés keretében vizsgálta.

A cég vezetése azzal érvelt, hogy hazai és nemzetközi gyakorlat alapján döntött a lista nyilvánosságra hozataláról és a közzététel figyelemfelhívás célját szolgálta, tényadatokat közölt, miután a dolgozóktól több alkalommal kapott olyan jelzéseket, mely szerint egyes munkavállalók jogosulatlanul veszik igénybe a táppénzt.

A vizsgálat eredményeként a hatóság megállapította, hogy a munkáltató egészségi állapottal összefüggésben zaklatást alkalmazott a dolgozókkal szemben, azzal, hogy grafikonnal is illusztrálva közzétette azon dolgozók nevét, akik az évben legalább 20 napot táppénzen voltak, és ezzel megalázó, ellenséges környezetet teremtett azokkal szemben, akik betegségük miatt táppénzes állományba kényszerültek - állapította meg az EBH határozata.

MTI Karrier

Munkahelyi zaklatás: ki ellen folyhat eljárás?

Semmilyen jogszabály nem ösztönzi a hazai foglalkoztatókat a munkahelyi szexuális zaklatás kiküszöbölésére, ezért törvénymódosítást javasol az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) - olvasható a csütörtöki Világgazdaságban.

MTI Karrier

Saját sofőrei perlik a Vértes Volánt

A Komárom-Esztergom megyei Vértes Volán Zrt. két gépkocsivezetője keresetet nyújtott be a munkaügyi bíróságon a vállalat ellen a szabálytalanul elszámolt fuvarok és pihenőidő, valamint a túlfogyasztás miatt levont munkabér miatt.

MTI Karrier

Hogyan ellenőrizhetik a munkavállalók, hogy bejelentették-e őket?

Az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA) használatához annak idején kiváltott kódszámmal csak 2006. december 31-ig követhetik a munkavállalók, hogy bejelentette-e őket foglalkoztatójuk, az aktuális helyzetet a kormányzati portál Taj-szolgáltatások menüpontnál ellenőrizhetik - olvasható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján. Ehhez viszont újabb regisztráció szükséges.

Nagy baj van a legígéretesebb technológiával, ami segítene megfékezni a globális felmelegedést

Nagy baj van a legígéretesebb technológiával, ami segítene megfékezni a globális felmelegedést

A cégbíróság végül mégis megálljt parancsolt a mesésnek tűnő brazil államkötvénybiznisznek

A cégbíróság végül mégis megálljt parancsolt a mesésnek tűnő brazil államkötvénybiznisznek

Ezeket az ajándékokat keresik a legtöbben karácsonykor

Ezeket az ajándékokat keresik a legtöbben karácsonykor

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor