szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Öt főiskola rektorával egyeztetett a felsőoktatás szerkezeti átalakításáról hétfőn az oktatási államtitkárság.

Az államtitkárság közleménye szerint a résztvevők megegyeztek abban, hogy a felsőoktatás szerkezeti átalakításra szorul, és a szükségszerű ésszerűsítések módját az egyeztetéseken az intézményvezetők által elmondottak figyelembevételével kell kidolgozni. A találkozón a résztvevők véleményt cseréltek a felsőoktatási képzés szerkezetéről, az intézmények számáról, a keretszámok megállapításának várható módjáról, valamint a magasabb színvonalú, versenyképesebb felsőoktatás kialakításának lehetséges útjairól. 

A tárgyalópartnerek között a felsorolt kérdések egyikében sem alakult ki vita - olvasható a közleményben. Hozzátették: a szaktárca vezetése és a rektorok maradéktalanul egyetértettek abban, hogy a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálását szorosan együttműködve, az érintett intézmények vezetőinek javaslatait szem előtt tartva lehet a leghatékonyabban megvalósítani. Az államtitkárság a napokban folytatja a konzultációt az intézmények vezetőivel.

Az Óbudai Egyetem hétfőn közleményt adott ki a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos eddig nyilvánosságra került tervezetekről. "Megdöbbenten szembesültünk a médiában napvilágot látott, a hazai felsőoktatás átalakításáról, az intézményi integrációról, valamint az Óbudai Egyetem megszüntetéséről, beolvasztásáról szóló híradásokkal" - írta az egyetem vezetése. "Az intézmény vezető testületei, oktatói, dolgozói és hallgatói képviseletei kifejezik azon véleményüket, hogy az egyetem sorsát befolyásoló ilyen horderejű kérdésekről nem a média útján kellene értesülnünk. Az intézményi struktúra átalakításának szükségessége, annak tervezett megvalósítása nincs hatástanulmányokkal és elemzésekkel megalapozva" - tette hozzá a közlemény.

Azt írják, értetlenül állnak az Óbudai Egyetem megszüntetésének hírével szemben, mert az intézmény több mint 130 éves iparoktatási és 40 éves felsőoktatási gyakorlattal szinte egyedülállóan – a Kandó Kálmán, a Bánki Donát és a Könnyűipari Főiskola összevonásával létrehozva a Budapesti Műszaki Főiskolát – már 2000-ben teljes körű integrációt hajtott végre. Az elmúlt évtizedben pedig dinamikus fejlesztési programmal teljesítette a felsőoktatási törvény egyetemekkel szemben megfogalmazott elvárásait. Az intézmény a törvény által előírt kritériumrendszer teljesítésével vált egyetemmé. Az Óbudai Egyetemen közel 12 ezer hallgató 12 alapszakon, illetve 6 mesterszakon folytat tanulmányokat, elsősorban a keresett villamosmérnöki, gépészmérnöki, könnyűipari és informatikai szakokon, amely képzések hallgatói létszámát a kormány is kiemelten kezelve növelni kívánja - olvasható a közleményben.

"Támogatjuk azokat a kormányzati elképzeléseket, amelyek a műszaki és természettudományos képzés erősítését szolgálják. Meggyőződéssel valljuk, hogy ebben az értékteremtő folyamatban az Óbudai Egyetem további önálló fennmaradása az egész műszaki felsőoktatás, a mérnöki társadalom és egyben a nemzetgazdaság érdeke" - teszik hozzá.


 

Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt

Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt

Hermányi Mariann az aktív közéleti érdeklődéséről: az a furcsa, ha valaki nem foglalkozik ezzel

Hermányi Mariann az aktív közéleti érdeklődéséről: az a furcsa, ha valaki nem foglalkozik ezzel

Elégett a Föld légkörében egy kínai űrhajó, videón az utolsó pillanatai

Elégett a Föld légkörében egy kínai űrhajó, videón az utolsó pillanatai

Nem volt megfelelő jegye, a vonatról leszállva rátámadt a jegyvizsgálóra

Nem volt megfelelő jegye, a vonatról leszállva rátámadt a jegyvizsgálóra