szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Július 12-ig, szerdáig kell befizetni a második negyedévi bevételek után az egyszerűsített vállalkozói adó előleget, az árbevétel 15 százalékát. Május végéig 50,7 milliárd forintot utaltak át az eva hatálya alá tartozó vállalkozások, ami az idei évre prognosztizált bevétel 47,4 százaléka.

A hétfőn elfogadott adótörvények szerint az utolsó negyedévi eva bevételek után 25 százalékos lesz az adó mértéke, de a július 12-én esedékes II. negyedévi (majd az októberben esedékes III. negyedévi) bevételek után még 15 százalékos az adókulcs.

Az idei év első öt hónapjában 50,7 milliárd forintot utaltak át az APEH-nek az eva körbe tartozó vállalkozások, s a júliusi befizetés várhatóan meghaladja a 2005 júliusában rögzített 21,6 milliárd forintot. 

Erre az évre a Pénzügyminisztérium 107 milliárd forint eva bevételt tervezett. 

Az eva 2003-ban indult Magyarországon, az indulás évében 31 milliárd forint, 2004-ben 67 milliárd, tavaly 91,4 milliárd folyt be a költségvetésbe eva formájában. 

Azok az egyéni és társas vállalkozók illetve vállalkozások tartozhatnak az eva körbe akik, illetve amelyek éves bruttó árbevétele nem éri el a 25 millió forintot. Ezek a vállalkozók illetve vállalkozások bruttó árbevételük 15 százalékát fizetik be egyszerűsített vállalkozói adó formájában.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Több a nyereséges vállalkozó, mint a bevallott profit

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei egyéni vállalkozók száma 15 ezer körüli. Döntő többségük tételesen elszámolt jövedelmével. A bevallásokból kiderült, hogy az adózó vállálkozók közül több vallotta magát nyereségesnek, mint amennyi az elszámolt profit összege volt.

MTI Vállalkozás

Maximum 5 százalékpontos eva-emelés lenne indokolt

Az OKISZ Magyar Iparszövetség átmeneti intézkedésként tudja elfogadni a kormány Új egyensúly programjában bejelentett, a kis- és középvállalkozásokat érintő elvonásokat és adóemeléseket, de nem ért egyet azzal, hogy ezek az adó- és járulékrendszer tartós elemévé váljanak - közölte Vadász György, az OKISZ Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke.