szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megújította együttműködési megállapodását az Adó- és Pénzügyi Ellenőrző Hivatal (APEH), valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP).

A korábbi évek együttműködését megújító megállapodást Szikora János, az APEH elnöke, valamint Nagy János, a VPOP országos parancsnoka írta alá Veres János pénzügyminiszter jelenlétében. Veres János hangsúlyozta, hogy a két szervezet együttműködése előnnyel jár az állampolgárnak és a költségvetésnek egyaránt. Veres János kiemelte az államigazgatásban működő szervezetek együttműködésének fontosságát, példaként említetve, hogy az idén mintegy ezer együttes adóigazolást adtak ki az ügyfeleknek. A pénzügyminiszter közölte, hogy a két szervezet az együttműködés révén már eddig is érdemi információkkal segítette a milliárdos nagyságrendű adóvisszaélések feltárását.

A két szervezet munkájáról szólva a Veres János emlékeztetett arra, hogy az adóhatóság feladata lett az idén 10 ezer vagyonosodási vizsgálat elvégzése, amelynek célpontja az a kör is, amely az illegális szférában dolgozik. Hozzátette, hogy téves az a nézet, hogy ezek a vizsgálatok az egyszerű adófizető állampolgárok sanyargatásáról szólnának. Veres János utalt arra, hogy a vám- és pénzügyőrség nyomozati tevékenységi köre és jogosultsága szeptembertől kibővült, és erre a feladatra a hatóság felkészült, munkáját eredményesen végzi, amit jelez a visszaélések feltárása minden hónapban milliárdos nagyságrendben.

Az aláírás kapcsán Szikora János, az APEH elnöke elmondta, hogy kedden értékelték a korábbi együttműködés tapasztalatait, és a jövőben továbbra is működtetnek két állandó munkacsoportot. Nagy János, a VPOP országos parancsnoka beszámolt arról, hogy a korábbi megállapodás alapján 2006-ban a szervezetek önállóan 9.785 operatív jellegű ellenőrzést végeztek. Ezeket 1.959 esetben követte hatósági eljárás. Kérdésre válaszolva Veres János megismételte, hogy az első félévi GDP-adatok ismeretében módosítják a hivatalos előrejelzést. Ugyancsak kérdésre válaszolva a miniszter közölte, nincs olyan szándék, hogy az adóhatóságnak pénzügyi nyomozati jogkört adjanak. A pénzügyminiszter elmondta, hogy az idén 15 milliárd forint bevétellel számol a költségvetés az elvárt adót helyettesítő jogszabály alapján, és nem számít arra, hogy a hétfőn elfogadott törvényt az alkotmánybíróság előtt bárki is megtámadja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!