Tetszett a cikk?

Mit tehet az a munkavállaló, akit bejelentés nélkül alkalmaznak? Elrendelhető túlóra az utolsó pillanatban? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.

"Dr Prix" 
 
"Ismerek" olyan vidéki multinacionális vállalatot, ahol az Üzemi Tanács csak a HR jóváhagyásával írhat a "közérdekű" falra. Ezekután inkább megegyezik peren kívűl, mint vmi "Családbarát" címet elveszítsen. Elrendelhető-e túlóra (hétvége szombatjára) csütörtökön, pénteken? Nem határidős, nem kivételes! Szabadság jóváhagyása aznap délelőtt 10 órakor?

Az Üzemi Tanács (ÜT) a vezetés része, gyakorolja a participációs jogokat. A munkáltató és az ÜT közötti kapcsolatokat az üzemi megállapodás tartalmazza. Mivel a felek mellérendeltek egymással fogalmilag kizárt, hogy a munkáltató felügyelje az ÜT információs tevékenységét. A túlmunka akár az aznapi munkanapon is elrendelhető, kivéve ha a KSZ (kollektív szerződés) másként rendelkezik. A szabadság kiadása legalább 30 nappal történhet ha a munkáltató rendeli el, ha a munkavállaló kéri a határidő 15 nap. Rendkívüli esetben térhet el a munkáltató a 30 napos szabálytól.

"Sanya"

Több médiánál dolgoztam értékesítési területen, pénzt vittem a cégeknek, de szerződést még utólag sem kaptam. Bizonyos dokuimentumot, melyet aláírattak velem, később eltépték. Öt cég nagyobb összeggel tartozik a mai napig is. Teljesen kiszolgáltatott helyzetbe kerültem, a vállalkozásom csődbe ment, fizetőképtelen vagyok. Ami ezen felül felháborító, a nyugdíjazásom folyamatánál jöttem rá, hogy 2 év helyett 1 napot a felmondásom napját jelentették be munkaviszonynak. Sajnos, most is ha alkalmaznak, akkor is csak bejelentés nélkül és a kiszolgáltatott emberek nem mernek panaszt tenni, mert már mehet is az úgynevezett munkahelyről! Mit tegyek ?

Vagy a Munkaügyi Bírósághoz vagy az Országos Munkaügyi Főfelügyelethez (OMMF) fordulhat.  Az utóbbinál szabályséertési eljártást kezdeményezhet. Amennyiben megállapítják  a jogsértést, akár milliós nagyságrendű bírságot is kiszabhatna a munkaadójára.  A jogsértést ténylegesen orvosolni azonban csak a Munkaügyi bíróságon lehet.
 
"Cseperkáló Péter" 
 
Munkaviszonyom 1967. júniusában kezdödött, öt évet civil munkahelyen dolgoztam. 1973-ban hivatásos tiszt lettem a büntetésvégrehajtásnál, munkaviszonyomat 1967. január 1-jével állapitotta meg az akkori igazságügyminiszter. Kérdésem az, hogy a munkáltatóm ezt köteles-e figyelembe venni a 40 éves közalkalmazotti jubileumnál.

Abban az esetben ha a munkáltató ezeket az éveket beszámította a szolgálati viszonyba,  azt a jubileumi jutalomnál is figyelembe kell vennie (1996.XLIII. tv 326. § (1)).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


x
 
 
#7 - mandi | 2007. június 19. 22:23
 
Köztisztviselőként dolgoztam 39 évet .57 éves múltam ez év májusban.Munkáltatóm felmondott ,megkaptam a felmentési időre a béremet,a végkielégítést is valamint a 13 havi pénzt az év reá eső részére.Beadtam a nyugdíjazásomra az igényt ezekután a kérdésem a következő:jár -e nekem a 40 éves jubileumi jutalom.Mert ezt a munkáltatóm nem fizette ki.


Abban az esetben a a jogviszony megszűnésének napján nyugdíjasnak minősül jár a jubileumi jutalom
 
 
#6 - KATI | 2007. június 19. 18:08
 
35 éves munkaviszony után jár e bármilyen jutalom?
jelenleg tehenészetben dolgozom fejőként.


Jubileumi jutalom csak a közszférában van a piaci szférában sajnos nem kötelező a fizetése.
 
 
#5 - munkaügyi központ | 2007. június 13. 06:25
 
"Sárosi Zoltán"-hoz írt válasszal kapcsolatban:
A járadék (sic!) megállapításának feltételeit törvény (1991. évi IV. tv.) tartalmazza, és nem az ügyintézők gyakorlata alakítja ki. ennek megfelelően a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés nem szankcionált, csak a munkáltató rendkívüli, illetve a munkavállalói rendes felmondása. Ezekben az esetekben késleltett folyósításról beszélünk, egyébként a járadék megállapításra kerül.
A kérdésre egyébként azért nem lehet válaszolni, mert nem tudjuk, hogy a kirendeltség miért nem tartotta jogosultnak (ennek semmi köze nincsen a munkaviszony megszüntetésére). Lehet, hogy más kereső tevékenységet folytat, vagy táppénzben részesül, stb.

Általában azt vizsgálják, hogy ki kezdeményezte a munkaviszony megszüntetését, ha a munkavállaló akkor alkalmazzák a 3 hónapos halasztott kifizetést.
 
#4 - madaras klara | 2007. június 12. 12:52
 
kérhetek még jogorvoslatot? 2005.oktober 31.-ig voltam közalkalmazott.Az elszámolásnál kimaradt a 2005. év 10 hónapjára eső 13.havi bér időarányos részének kifizetése.Kérhetem-e még? További adatokkal bizonyítom,1 évi /2004./ vagy 10 hónapi /2005./ bérhátralék miatt károsultam a 2005. évben modosított törvény miatt: 2003.év novemberi bér kifizetésével egyidejüleg kaptam meg az az évi 13. havi bért, 2004. évben nem kaptam 13.havi bért,2005.évben nulladik hónapinak nevezték a kifizetést,ez a törvény módosult ősszel.Az elszámoló lapomon az áll,hogy 2005-ben már részesültem egyszeri plusz juttatásban.Akkor viszont kérhetem-e a2004.évi ki nem fizetett 13. havi bért kamatjaival együtt?

A 2005. évi CXVIII. 38.§ foglalkozik a kérdéssel, aki nem kapta meg a 2005. évi nulladik havi illetményt azoknak kellett később kifizetni. Egyébként 3 évig bírói úton érvényesítheti az alaposnak vélt igényét.
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Óriási igény van a kölcsönzött munkavállalókra

Egyre nagyobb az igény a kölcsönzött munkavállalókra, a kölcsönző cégek 2002-ben még 30 ezer, a múlt évben már 102 ezer kölcsönözhető munkavállalóval kötöttek munkaszerződést - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett múlt évi elemzésből.

MTI Karrier

Ütemesen csökken a külföldi munkavállalók száma

Idén az első félévben 29 251 külföldi munkavállaló kapott munkavállalási engedélyt, zöld kártyát magyarországi munkavégzéshez, vagy kezdhette meg a munkát egyszerű regisztrációval - közölte az Állami Foglalkoztatási Szolgálat.

MTI Karrier

Miért henyélnek a munkavállalók?

Az amerikai alkalmazottak jó része "henyél", azaz vagy valami mással foglalkozik, vagy éppen semmit sem csinál munkaidejének mintegy ötödrészében - mutatta ki a Salary.com internetes portál felmérése.

MTI Karrier

Alkalmi munkavállalói könyv: hogyan kell kiszámítani a járulékot?

Múlt évben 419 ezer alkalmi munkavállalói könyvet váltottak ki az érdekeltek, de csak 229 ezer könyvvel jelentkeztek a munkaügyi kirendeltségeken, igazolva a tényleges munkavégzést, a közteherjegy beragasztását - olvasható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat elemzésében.