Tetszett a cikk?

Jár-e adókedvezmény evás vállalkozónak nyugdíjpénztári befizetés után? Két részletben, eltérő adókulccsal kiszámlázott telek, ingatlan értékesítése esetén mi a teendő? Értéknövelő beruházásnak számít-e a víz- és csatornaművek részére fizetett társulati hozzájárulás? Szüneteltetheti-e tevékenységét egy bt.?

Főállású evás, akinek más bevételi forrása, jövedelme nincsen, az egészségügyi pénztárak és a nyugdíjpénztáraknak fizetett tagdíjak utáni kedvezményeket hol és hogyan igényelhetik vissza? Vagy az evásnak nem jár ez az adókedvezmény?
Az önkéntes kölcsönös pénztárba és a nyugdíj-előtakarékossági számlára fizetett összeg után – egyéb feltételek teljesítése mellett – akkor lehet az adókedvezményről rendelkezni, ha a magánszemélynek volt összevont adóalapja és fizetett adót az összevont adóalapja után. Az eva nem tartozik az összevont adóalapba, így – ha a főállású evás vállalkozónak nincs más összevonás alá eső jövedelme – akkor nincsen olyan adó, illetve kedvezmény, amelyről rendelkezni lehetne. Így a csak evás bevételt szerző magánszemély nem vehet igénybe kedvezményeket.

Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy 2006-tól az önkéntes kölcsönös pénztárakhoz és a nyugdíj-előtakarékossági számlára történő befizetés esetében már nem beszélhetünk adókedvezményről, mivel ezt az összeget nem közvetlenül a magánszemély kapja, hanem azt a magánszemély önkéntes pénztári vagy nyugdíj-előtakarékossági számláján írják jóvá. Ez azt jelenti, hogy például az önkéntes nyugdíjpénztárak esetén ez az összeg növeli a magánszemély számláján található összeget, de ehhez (adómentesen) a magánszemély csak nyugdíjazása után, nyugdíjszolgáltatásként juthat hozzá.

Egy belterületi ingatlan eladásakor értéknövelő beruházás-e a víz- és csatornaművek részére fizetett - csekkel igazolható - társulati hozzájárulás?
A hatályos szabályok szerint az ingatlan átruházása esetén értéknövelő beruházásként a külön jogszabályban meghatározott korszerűsítést és bizonyos korlátokkal az állagmegóvást lehet elszámolni. A korszerűsítés fogalmába beletartozik többek között a víz és csatornaközmű bevezetése. Azaz, ha a víz és csatornaközmű kiépül, és arra az adott ingatlan rákapcsolódik, a rákapcsolódással összefüggő összes költség, többek között a víz- és csatronaművek részére befizetett társulati hozzájárulás is elszámolható értéknövelő beruházásként.

Ugyanakkor, ha az értékesítésig a közműre az ingatlan nem kapcsolódik, akkor az értéknövelő beruházás nem valósul meg, így a társulati hozzájárulás sem számolható el. Az értéknövelő beruházás igazolására a csekken túl a Társulat által kiállított hivatalos okirat, illetve a szerződés is szükséges.

További kérdések és válaszok itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!