szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem meglepő módon a támogatások legnagyobb része a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarországi Régióba jutott, ahol azonban a régió GDP-n belüli súlyától lényegesen elmaradt a megszerzett támogatások összege. Az NFÜ közzétett eredményei alapján összesen 156 milliárd forint támogatás jutott a vállalkozói szektornak.

Pályázatblog a hvg.hu-n
Hogyan nyerjünk pályázatot? Milyen úton és hova kerülnek az uniós pénzek?
A Dél-Alföldi Régió mind a GDP-hez való hozzájárulás, mind a lakosságarányhoz mérten a támogatások jelentősen nagyobb részét szerezte meg, mint a többi régió - ez látszik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által közzétett GVOP pályázati eredményekből. 

A GVOP első prioritásán belül az ipari és szolgáltató szektor versenyképességének fejlesztését célzó támogatások (1.1.1, 1.1.2 és az 1.1.3 jelű pályázatok) esetében, amelyek alapvetően a nagyobb vállalkozások technológiai korszerűsítését, beszállítói kapcsolatok erősítését célozták, három régió jelentősen túlteljesítette a GVOP-n belüli részarányát: ezek az Észak-Magyarországi Régió, a Közép-Dunántúli Régió és a Nyugat-Dunántúli Régió. A GVOP-n belül ez a támogatáscsoport jelentős, 20 százalékos súllyal részesedett.
 
A második prioritáson belül a GVOP 2.1.1 és 2.1.2 jelű pályázatok esetében, amelyek a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztését támogatták, a regionális eloszlás a legkiegyensúlyozottabb volt. Itt a régiók hasonló arányokban szerezték meg a támogatási összegeket, mint az összes megszerzett támogatás eloszlása. Megemlítendő azonban, hogy a Közép-Magyarországi Régió ebben a kategóriában alulteljesítőnek számít, míg az összes többi régió magasabb arányt ért el. A támogatáscsoport részesedése a GVOP-n belül 26 százalék volt.
 
A kutatás-fejlesztést, innovációt célzó harmadik prioritáson belül egyértelmű a Közép-Magyarországi Régió jó eredményessége, míg némileg meglepő, hogy a vállalkozások versenyképességét erősítő támogatások megszerzésében eredményes három régió áll az utolsó helyen. A harmadik prioritás részaránya a GVOP-n belül 25% volt. A négyes prioritáson belül az e-gazdaság fejlesztését célzó támogatások (4.1.1., 4.1.2., 4.2.1. és 4.2.2. jelű pályázatok) esetében szintén a Közép-Magyarországi Régió dominanciája érezhető, a támogatások 70 százaléka került ebbe a régióba.
 
Ezzel szemben az e-közigazgatás és a szélessávú infrastruktúra fejlesztését célzó támogatások esetében a vidéki régiók szerepeltek jobban, a két alföldi régióba jutott a támogatások csaknem fele. A GVOP-s pályázati eredményeket értékelve Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a következőket nyilatkozta: „Látható, hogy a kevésbé fejlett régiók több területen is jól szerepeltek, így teljesülni látszik az a gazdaságfejlesztési célkitűzés, hogy a fejletlenebb régiók felzárkózását segítsék elő az Európai Uniós támogatások.”
 
 
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!