szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által megrendelt felmérés szerint ellentmondásos kép rajzolódik ki a kereskedelmi láncok és a beszállítóik kapcsolatában. Míg a mélyinterjúk alapján a beszállítók kiszolgáltatott helyzetére derült fény, addig a szélesebb körben lefolytatott kérdőíves vizsgálat szerint a beszállítók és a kereskedők között jó, együttműködő a kapcsolat. A GVH szerdai közleménye szerint ezt támasztja alá, hogy a megkérdezett cégek többsége nyereségesen működik.

Számos esetben előfordul, hogy a beszállító legfontosabb partnerével szemben érvényesített átadási árai nem hoznak nyereséget. Ennek ellenére a tőkeerősebb beszállítók fontosnak tartják a kereskedelmi láncok által nyújtott széles körű piaci jelenlétet. A beszállítók kisebb mértékű kiszolgáltatottságára utal az is, hogy egy értékesítési csatorna részesedése az összes eladásból átlagosan 20 százalék körül alakul, egy gyártó pedig átlagosan 5 kereskedőt szolgál ki. Emellett a kereskedők és beszállítók üzleti kapcsolataiban nagymértékű mozgás tapasztalható – áll a közleményben.

A felmérés a beszállítók szempontjából, az üzleti kapcsolat konkrét jellemzőin keresztül vizsgálta a nagyméretű kereskedelmi láncok viselkedését. A GVH tájékoztatása szerint a kutatás két fázisban zajlott: a mélyinterjús szakasz 11 cégnél és 4 ágazati szövetségnél egy előre meghatározott témavázlat segítségével tárta fel a termelő/gyártó cég tevékenységét, kereskedelmi láncokkal ápolt kapcsolatát, a kérdőíves felmérés során pedig 392 cég kereskedelemért felelős vezetőjét kérdezték meg.

A kutatásban megkérdezett vállalkozások többsége kis vagy közepes méretű cég volt. Ennek ellenére jellemző rájuk, hogy viszonylag sok kiskereskedelmi partnerük van, s átlagosan öt csatornán keresztül értékesítik termékeiket.

A válaszadók legnagyobb arányban magyar tulajdonú kereskedelmi láncoknak, független kisboltoknak és független nagykereskedőknek adják el áruikat, legfontosabb vevőiknek ugyanakkor a külföldi tulajdonú hipermarketeket, a magyar tulajdonú kereskedelmi láncokat, illetve a külföldi tulajdonú beszerzési társulásokat tartják.

A közlemény szerint a beszállítók túlnyomó többségének van ugyan írásbeli szerződése, ám a megállapodások sokszor a kereskedelmi törvénybe ütköző pontokat is tartalmaznak. A szerződések tartalmi elemeit ugyanakkor a beszállítók több mint fele közösen határozza meg kereskedelmi partnerével.

A GVH felmérése szerint a kereskedők több jogcímen tartanak igényt a beszállítóktól visszatérítésre, és ezekért cserébe sokszor semmilyen ellenszolgáltatást nem nyújtanak. A tárgyalás során a tőkeerősebb beszállítók vannak rosszabb alkupozícióban, mivel számukra a legfontosabb a kereskedelmi láncok által garantált piaci jelenlét.

Annak ellenére, hogy a beszállítók jelentős része hallott a kereskedelmi törvényről, többségük úgy érzi, hogy annak létrejötte egyáltalán nem változtat a kereskedők magatartásán. Az, hogy a GVH hatáskörébe tartozik a kereskedelmi törvény betartásának felügyelete, szintén ismert, viszont a beszállítók többsége nem kíván panaszt tenni, inkább maga rendezi a vitás kérdéseket a kereskedelmi partnerével.

A közlemény szerint a kereskedelmi láncok tevékenységének pozitív hatásai is megfigyelhetők. A kereskedők által támasztott igényeknek ugyanis jelentős hatásuk van a beszállítónál történő terméket, vállalati belső szerkezetet és szervezeti felépítést érintő fejlesztésekre. Mindez leginkább a hazai tulajdonban lévő kis- és közepes vállalatokat érinti, és így a láncok hozzájárulnak e cégek versenyképességének növekedéséhez – áll a GVH közleményében.

A felmérés szerint a láncok nagyon kemény üzleti feltételeket diktálnak, azonban a beszállítók helyzete nem annyira kiszolgáltatott, mint azt a legtöbb esetben hallani lehet. A kereskedőknek is alapvető érdeke, hogy keresletnek megfelelő, jó minőségű termékeket forgalmazzanak, a fogyasztók által közkedvelt márkák megtalálhatók legyenek üzleteikben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Lázadás az áruházláncok ellen

Egyes termékek minőségének drasztikus romlásához vezet, hogy áruházláncok a beszállítóik megsarcolásával próbálnak még több haszonhoz jutni – állítja egy nemrég, főleg károsult beszállítók által alapított egyesület. A visszaélésekről a versenyhivatal is tud, igaz, nem a szállítóktól: ők ugyanis inkább hallgatnak, nehogy a láncok bosszúból kilistázzák őket.

hvg.hu Franchise

Milyen étteremláncok jönnek Magyarországra?

A Senor Patata gyorsétterem után máltai kávézó, spanyol Tapasbar és új amerikai ízeket kínáló franchise-hálózatok érkeznek Magyarországra. Íme egy kis ízelítő az alábbi cikkben.