Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egyre több cég hozza nyilvánosságra környezeti és társadalmi mutatóit. Magyarországon eddig összesen 56 vállalat számolt be nem pénzügyi teljesítményéről környezeti vagy fenntarthatósági jelentés formájában. A KÖVET által szervezett tréningen a jelentések írásának alapjait sajátíthatták el a szakemberek.
A holland székhelyű Global Reporting Initiative (GRI) 2000 óta teszi közzé útmutatásait fenntarthatósági jelentések készítéséhez. Előrejelzéseik szerint 2008-ban 1750 globális vállalat publikál majd ilyet, ami háromszor annyi, mint 2005-ben. Magyarországon eddig 56 cég adott ki környezeti vagy fenntarthatósági beszámolót, ebből 13 a GRI indikátorait vette alapul. A Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET) képzést szervezett vállalati szakemberek számára a jelentésírás alapjairól. A nemzetközi trendet támasztja alá a megnövekedett érdeklődés a téma iránt: kétszer annyian vettek részt a tréningen és szeretnének jelentést kiadni, mint 2007-ben.
Urbán Katalin, a B&P CSR management tanácsadója a képzés egyik oktatójaként hangsúlyozta, hogy a fenntarthatósági jelentés a vállalati működés kockázatainak és felelősségének feltérképezése és nem PR eszköz. „A jelentés olyan interaktív kommunikációs lehetőség az érintettekkel, amely tükröt tart a vállalat elé” - mondta a tanácsadó. A jelentésírás alapelvei, elkészítésének megtervezése és egyes fázisainak tisztázása után a résztvevők a gyakorlatban is betekintést nyerhettek a GRI keretrendszerébe és az indikátorok használatába.
A tréningen olyan vállalati szakemberek is megosztották tapasztalataikat, akik már adtak ki fenntarthatósági jelentést. Az Állami Autópálya-kezelő Zrt. privatizálásával párhuzamosan a környezetvédelmi szemlélet is bekerült a cég stratégiájába. Az első, 2006-os évről szóló jelentés kiadását megkönnyítette, hogy a vezetőséget sikerült megnyerni és bevonni a folyamatba. A Magyar Villamos Művek Zrt. 1999 óta évente publikálja környezeti teljesítményét. Civin Vilmos, az MVM Zrt. környezetvédelmi osztályvezetője szerint ma már presztízskérdéssé vált a fenntarthatósági jelentések készítése. „A társadalmi fejlődéshez hozzátartozik, hogy a vállalatok egyre átláthatóbbak legyenek” - tette hozzá. Mindkét cég független civil szervezettel tanúsíttatta jelentését, ami növeli a dokumentum megbízhatóságát, hitelességét.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.