Kell-e 30 nappal a felmondás előtt tájékoztatni az alkalmazottat? Mikor évül el a jogorvoslati lehetőség? Egészségi állapot romlására hivatkozva lehet-e rendkívüli felmondással élni? Olvasói kérdésekre Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.
8 - Kóder Ferncné
Munkahelyemen 2007. február 26-án írásban közölték, hogy 2007. március 1-től felmondanak. Ezen a napon kezdődött a felmentési időm. Tudomásom szerint a munkáltatónak a felmondás előtt 30 nappal kell közölnie az alkalmazottal a felmondás időpontját. Jogos volt-e ez a felmondás? Ha nem, elévült-e a jogorvoslati lehetőség?
Csak csoportos létszámcsökkentés esetén kell 30 nappal előbb értesíteni a munkavállalót a felmondási szándékról, ha ez elmarad a felmondás érvénytelen. A felmondás a közlést követő 30 napon belül támadható a bíróságon keresettel.
7. Csonka Viktória
2006. július óta dolgozom egy cégnél, a munkatársaim elviselhetetlen magaviselete miatt, gyomorfekély kezdeti tünetei mutatkoztak nálam. Felmondhatok azonnali hatállyal az egészségi állapotomra hivatkozva?
Nem javasolnám mivel a rendkívüli felmondás oka a munkáltató magatartásában kell hogy legyen és nem a kollegáéba. Mondjon fel rendes felmondással és menjen táppénzre amíg a felmondási idő tart.
6 - Nagy Linda
Én jelenleg itthon vagyok a 9 hónapos kislányommal GYED-en,de útban van a második baba is,akivel 2008.április 13.-ra vagyok kiírva.Azt szeretném megtudni,hogy kaphatok e egyszerre GYED-et(a kislányra most ezt kapom)és Tgyást(ezt kapnám a születendőre)??Milyen papírok szükségesek és melyeket kell a munkáltatónak elküldeni?Válaszát előre is köszönöm,tisztelettel.
Rendkívüli felmondással mondott fel olyan okra hivatkozva ami a 15 napos szubjektív elévülési időnél régebben volt, azaz a felmondása jogellenes. Ebben az esetben a munkáltató kártérítést követelhet aminek mértéke a felmondási időre járó átlagkeresetnek megfelelő összeg.
5 - kirgail
Gyes-en lévő kismamaként szeretném megérdeklődni, hogy amennyiben letellik a Gyes (március vége) a munkáltatómköteles-e visszavenni, ha határozatlan idejű msz-em van, illetve ha az adott bankfióknál ahol dolgoztam éppen nincs üres pozíció, de egy másik városban a cégen belül felajánlanak egy munkakörömnek megfelelő helyet azt köteles vagyok-e elfogadni. Abban az esetben ha elutasítom a felajánlott új helyet (ami napi 2 óra utazást jelent) jogosult vagyok-e végkielégítésre?
A munkajogi jogutódlás esetén nem szűnik meg a jogviszony de a felmondási idő és a végkielégítés szempontjából az előző időszak jogszerzőnek minősül.