szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyugdíj esetén beleszámítanak-e ledolgozott időbe a táppénzes napok? Milyen esetekben kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetni? Milyen járulékokat kell annak fizetnie, akinek lejárt a munkanélküli segélye és 5 éve van hátra még nyugdíjazásáig? Olvasóink kérdéseire Futó Gábor, az Adózóna tb-szakértője válaszolt.

Nyugdíjba szeretnék menni, a ledolgozott időbe (az igazolt évekbe) a táppénzes napok beleszámítanak?

Nyugdíjra az jogosult, aki a nyugdíjkorhatárt betöltötte és az előírt szolgálati időt megszerezte. A szolgálati időbe elvileg a táppénzes időszak is beszámít, ha szerepel a nyilvántartásban, vagy egyébként bizonyítható. A munkáltatók által vezetendő nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartó lapon a táppénzes napok számát is fel kell tüntetni. Ha a foglalkoztatója bejelentette, akkor ezt az időszakot is nyilvántartják.   

Betéti társaság nyugdíjas beltagjának kell-e 2008. január 1-től a 4350 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie az 1950 forint eho mellett akkor is, ha a bt-nek semmiféle bevétele nincs?

Ha a betéti társaság nyugdíjas beltagja társadalombiztosítási szempontból társas vállalkozónak minősül, a betéti társaság a havi 4.350 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot akkor is köteles megfizetni, ha a nyugdíjas tag a tevékenységéért nem kap jövedelmet. A betéti társaság tagja (akkor is, ha nyugdíjas) akkor minősül társas vállalkozónak, ha a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik és ez nem munkaviszony, vagy megbízási jogviszony keretében történik (ezt nevezzük tagi jogviszonynak).

Ha ilyen személyes közreműködés ténylegesen nem történik (és ez bizonyítható), akkor egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés nincs. Megjegyezzük, hogy ilyen személyes közreműködés hiányában nincs tételes (havi 1.950 forintos) egészségügyi hozzájárulás sem. Személyes közreműködés esetén azonban mind az egészségügyi szolgáltatási járulék, mind a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetésének kötelezettsége fennáll (akkor is, ha az érintett tag ténylegesen jövedelemben nem részesül). Végezetül megjegyezzük, hogy tartósan olyan állapot nem állhat fenn, hogy a társaság semmilyen tevékenységet nem folytat (alvó bt.), s ezért nincs is semmilyen bevétele. A jogszabályi előírások szerint az üzletvezetőnek azt a tevékenységet, amelyet meghatározott idő elteltével már nem gyakorolnak, törlés végett be kell jelenteni a cégbírósághoz. Tevékenységi kör nélkül egy gazdasági társaság pedig nem működhet, azt meg kell szüntetni. 

Az Adózóna cikkét itt olvassa el!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!