szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyszerűbb, áttekinthető adórendszer, a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, a gazdasági kilátások javulása, az adónemek számának csökkentése – többek között ezek a javaslatok hangzottak el a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal mai ülésén, ahol két tanulmányt mutattak be.

A cégméret és az alkalmazottak számának növekedése ugrásszerűen megnövelheti a fizetendő adófajták számát – hangzott el a Pécsi Tudományegyetem docensének előadásában. Szerb László, a Közgazdaságtudományi Kar munkatársa arról is beszámolt, egy 100 „tipikus kisvállalatot” (maximum 49 alkalmazott és 50 millió forintos bevétel) vizsgáló minta eredményei szerint átlagosan 12 adót fizetnek a cégek, legtöbbet foglalkoztatási adók (7) címén. A felmérés azt is kiderítette, hogy a tájékozódás is igen sok időt vesz el a cégvezetőktől, leginkább az internetes keresés, a könyvelővel folytatott konzultáció és a témához kapcsolódó sajtó olvasása foglalja le őket, de a listán szerepelt még az APEH megkeresése és a szakmai továbbképzés is.

A kutatócsoport a „leginkább időrabló feladatokat” is sorra vette, eszerint a számlák előkészítése és a könyvelővel történő egyeztetés a legidőrablóbb, ezt követi a bevallás elkészítése, a pénztárkönyv vezetése és a jogszabálykövetés. A kutatásban résztvevők vállalkozók a bevallások egyszerűsítését, az elektronikus ügyintézést, a hatékonyabb APEH-tájékoztatást, az adóneme számának csökkentését és a jogszabályi környezet stabilitását említették mint üdvös és kívánatos változást. A kutatócsoport javaslata is többek között erre rímel: csökkentés az adóneme számában, a kivételekben, direkt költségekben, a felesleges adminisztráció megszűntetése.

Az Adózóna cikkét itt olvassa el!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

25 százalékkal kevesebb papírmunkát ígérnek a cégeknek

A Deloitte számít a hazai vállalkozások részvételére abban az uniós gazdaság-élénkítő projektben, amelynek célja az Európában működő vállalkozások uniós szabályozásból adódó adminisztratív terhek felmérése, illetve 25 százalékos csökkentése a következő négy évben.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Adóreform: igenis van mozgástér

Az adóreform nem csodaszer, önmagában nem dinamizálja a gazdaságot, de a társadalom érdekében és nem ellenében kell megvalósítani – jelentette ki Békesi László volt pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Reformműhely rendezvényén. Hasonló véleményen volt Kupa Mihály volt pénzügyminiszter és Csaba László akadémikus is. Az előadók szerint az adórendszer átalakítására lehet nagyobb mozgásteret teremteni.